fb pixel Komunisté v Hollywoodu: Rudý strach se v Americe nevyhnul ani filmovému průmyslu, na černé listině byly stovky herců a tvůrců – G.cz
Vyhledávání

Komunisté v Hollywoodu: Rudý strach se v Americe nevyhnul ani filmovému průmyslu, na černé listině byly stovky herců a tvůrců

Zdroj: Thomas Wolf, www.foto-tw.de, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43944546

Psal se 20. říjen roku 1947, když se ve Washingtonu rozšířil nechvalně proslulý „rudý strach“, neboť kongresový výbor začal vyšetřovat nežádoucí vliv komunistů v jedné z nejbohatších a nejokázalejších světových komunit: Hollywood.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 20.10.2023, 09:01

Jste komunista?

Po druhé světové válce se začala velice intenzivně rozhořívat studená válka mezi dvěma světovými velmocemi – Spojenými státy americkými a komunisty ovládaným Sovětským svazem. Ve Washingtonu se konzervativní hlídací psi snažili odstranit komunisty ve vládě a poté se zaměřili na údajné „rudé“ v místech známého liberálního filmového průmyslu.

V rámci vyšetřování, které začalo v říjnu 1947, Sněmovní výbor pro neamerickou činnost (HUAC) vyslýchal řadu prominentních svědků a bez obalu se jich ptal: „Jste nebo jste někdy byl členem komunistické strany?“. Ať už z vlastenectví, nebo ze strachu, někteří svědci – včetně režiséra Elia Kazana, herců Garyho Coopera a Roberta Taylora a šéfů studií Walta Disneyho a Jacka Warnera – sdělili výboru jména svých kolegů, které podezřívali, že jsou komunisty.

Politika černé listiny

Malá skupina známá jako „Hollywoodská desítka“ se tehdy postavila na odpor a stěžovala si, že slyšení jsou nezákonná a porušují jejich práva vyplývající z prvního dodatku. Všichni byli odsouzeni za maření vyšetřování a odseděli si trest odnětí svobody.

Pod tlakem Kongresu zahájil hollywoodský establishment politiku černé listiny, jež zakazovala práci asi 325 scenáristů, herců a režisérů, kteří nebyli výborem prověřeni. Na černé listině se ocitli skladatel Aaron Copland, spisovatelé Dashiell Hammett, Lillian Hellman a Dorothy Parker, dramatik Arthur Miller a herec a režisér Orson Welles.

Důsledek

Někteří z autorů, kteří se ocitli na černé listině, používali pseudonymy, aby mohli pokračovat v práci, zatímco jiní psali scénáře, které byly připsány jiným spisovatelským přátelům. Od počátku šedesátých let, po pádu senátora Josepha McCarthyho, který byl nejznámější tváří antikomunismu, se zákaz začal pomalu rušit.

V roce 1997 Cech amerických scenáristů jednomyslně odhlasoval změnu autorských titulů 23 filmů natočených v období černé listiny, čímž zvrátil – ale nesmazal – některé škody způsobené během působení rudého strachu.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články