Vstup Britů do města
Britové pod vedením generála Edmunda Allenbyho, který přijel ze západní fronty v červnu předchozího roku, aby převzal velení v Egyptě, vstoupili do Svatého města o dva dny později. Vše však muselo proběhnout podle přísných pokynů z Londýna, jak nepůsobit neuctivě vůči městu, jeho obyvatelům a tradicím.
Allenby vstoupil do Jeruzaléma pěšky, a to záměrně. Událost měla být v kontrastu s okázalým vjezdem císaře Viléma na koni v roce 1898. Nad městem také nebyly vyvěšeny žádné spojenecké vlajky, zatímco muslimské indické jednotky z britské armády byly vyslány, aby střežily náboženskou památku Skalní dóm.
Proklamace
V proklamaci o vyhlášení válečného stavu, která byla obyvatelům města přečtena nahlas v angličtině, francouzštině, arabštině, hebrejštině, ruštině a řečtině, je Allenby ujistil, že okupační mocnost nebude Jeruzalému, jeho obyvatelům ani svatým místům dále škodit.
„Protože vaše město je s láskou považováno za město stoupenců tří velkých náboženství lidstva a jeho půda byla posvěcena modlitbami a poutěmi zástupů zbožných lidí, dávám vám na vědomí, že každá posvátná budova, památka, svaté místo, svatyně, tradiční místo, obdarování, zbožný odkaz nebo obvyklé místo modlitby bude udržováno a chráněno podle stávajících zvyklostí a přesvědčení těch, jejichž víře jsou posvátné.“
Kostelní zvony zněly světem
Znění kapitulace bylo následovné: „Vzhledem k závažnosti obléhání města a utrpení, které tato mírumilovná země snáší od vašich těžkých děl, a ze strachu, že tyto smrtící bomby zasáhnou svatá místa, jsme nuceni předat vám město prostřednictvím Husajna al-Husajního, starosty Jeruzaléma, v naději, že budete chránit Jeruzalém tak, jak jsme ho chránili více než pět set let.“ Dekret podepsal Izzat, jeruzalémský mutizarrif.
Kostelní zvony v Římě a Londýně se rozezněly na oslavu pokojného příjezdu Britů do Jeruzaléma. Allenbyho úspěch po četných zklamáních na západní frontě nadchl a inspiroval spojenecké příznivce všude na světě.
Zdroj: History, Wikipedia