fb pixel
Vyhledávání

Emigrace Rudolfa Nurejeva byla ranou pro sovětskou prestiž: Ruská baletní legenda se za železnou oponu již nehodlala vrátit

Zdroj: Italian magazine Radiocorriere, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41128038

Psal se 16. červen roku 1961, když Rudolf Nurejev, mladá hvězda baletního souboru S. M. Kirova v Sovětském svazu, emigroval během zastávky v Paříži na Západ a do Ruska se již nevrátil. Toto prominentní zběhnutí bylo během probíhající studené války velkou ranou pro sovětskou prestiž a vzbudilo mezinárodní zájem.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 16.6.2023, 09:34

Rudolf Nurejev

Rudolf Nurejev se stal hvězdou ruského baletu v roce 1958, kdy se v pouhých dvaceti letech stal jedním z hlavních sólistů baletního souboru S.M. Kirova. Kirovův a Velký baletní soubor patřily ke klenotům sovětské kultury a jejich představení získala celosvětové uznání a respekt.

V červnu 1961 ukončil Kirovův soubor své účinkování v Paříži, načež dne 16. června, právě když se soubor chystal nastoupit na let domů, se Nurejev odtrhl od skupiny a trval na tom, že ve Francii zůstane.

Emigrace

Podle očitých svědků ostatní členové souboru prosili Nurejeva, aby se k nim připojil a vrátil se do Sovětského svazu. Tanečník odmítl a vrhl se do náruče pracovníků letištní ochranky s výkřikem: „Chraňte mě!“.

Příslušníci bezpečnosti vzali Nurejeva do vazby, načež požádal o politický azyl. Kirovův soubor se rozčiloval nad ztrátou své hvězdy a sovětští bezpečáci se zase rozčilovali nad Nurejevovým útěkem. Nakonec však soubor odletěl zpět do Ruska bez svého prominentního tanečníka.

Rána pro sovětskou prestiž

Nurejevovo zběhnutí bylo pro Sovětský svaz dvojnásobnou ranou. Zaprvé tato událost snížila kvalitu Kirovova souboru po umělecké stránce, který mladého zázračného tanečníka vyzdvihoval a uváděl ve svých představeních po celém světě. Zadruhé se jednalo o vážné poškození sovětské propagandy, která vychvalovala politickou a uměleckou svobodu v Rusku.

Nurejev po své emigraci pokračoval v kariéře. Během následujících 30 let tančil v anglickém Královském baletu a v Americkém baletním divadle. Byl velmi žádaný jako tanečník i choreograf, a dokonce natočil několik filmů, včetně role hvězdy němého filmu Rudolfa Valentina.

V roce 1983 převzal funkci šéfa baletu Pařížské opery a v roce 1989 se nakrátko vrátil do Sovětského svazu, aby zde vystupoval. Zemřel v Paříži roku 1993 na následky AIDS ve věku 54 let.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články