fb pixel Díl I.: Jedenáct měsíců blokády: Západní mocnosti do Berlína letecky dopravily přes 2 miliony tun zásob – G.cz
Vyhledávání

Díl I.: Jedenáct měsíců blokády: Západní mocnosti do Berlína letecky dopravily přes 2 miliony tun zásob

Zdroj: USAF - States Air Force Historical Research Agency via Cees Steijger (1991), "A History of USAFE", Voyageur, ISBN: 1853100757, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4558907

12. května roku 1949 skončila jedna z prvních velkých krizí studené války. Sovětský svaz toho dne skončil svou jedenáctiměsíční blokádu západního Berlína. Blokáda byla za cenu obrovských nákladů efektivně prolomena masivním americko-britským leteckým transportem životně důležitých zásob pro dva miliony obyvatel západního Berlína.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 12.5.2023, 09:07

Západ a Východ

Na konci druhé světové války bylo Německo rozděleno na čtyři sektory spravované čtyřmi hlavními spojeneckými mocnostmi: Sovětským svazem, Spojenými státy, Británií a Francií. Berlín, hlavní město Německa, byl rovněž rozdělen do čtyř sektorů, přestože se nacházel hluboko v sovětském sektoru východního Německa.

Budoucnost Německa a Berlína byla hlavním sporným bodem při poválečných jednáních, zejména poté, co se Spojené státy, Velká Británie a Francie snažily spojit své okupační zóny do jedné hospodářské zóny. V březnu roku 1948 Sovětský svaz kvůli této otázce vystoupil ze Spojenecké kontrolní rady spravující okupované Německo.

Západní Německo

V květnu se tři západní mocnosti společně dohodly na brzkém vytvoření Západního Německa, státu, který by existoval zcela nezávisle na Sověty okupovaném východním Německu. Tři západní sektory Berlína byly sjednoceny jako západní Berlín, který měl být pod správou zmiňovaného Západního Německa.

Jako významný krok k vytvoření západoněmecké vlády zavedly západní mocnosti 20. června v Západním Německu a západním Berlíně novou měnu – německou marku. Sověti tento krok odsoudili jako útok na východoněmeckou měnu a 24. června zahájili blokádu všech železničních, silničních a vodních komunikací mezi Berlínem a Západem.

Sovětský protest

Sjednocením západního Berlína podle Sovětů zanikla správa Berlína čtyřmi mocnostmi a západní mocnosti již dle jejich pohledu neměly právo v něm setrvávat. Když byl západní Berlín odříznut od dodávek potravin, pohonných hmot a dalších potřeb, musel se podle Sovětů brzy podřídit komunistické kontrole – alespoň taková byla představa.

Velká Británie a Spojené státy reagovaly zásobováním obyvatelstva pomocí největšího leteckého mostu v dějinách a během následujících 14 měsíců uskutečnily 278 288 humanitárních letů do města, v jejichž důsledku bylo dodáno 2 326 406 tun zásob.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články