Zkameněliny mimozemského života
V roce 1996 publikovali američtí astronomové vedení Davidem McKayem z NASA zprávu, podle níž se v meteoritu ALH84001 nacházejí zkameněliny mimozemských nanobakterií. Čtyři miliardy let stará hornina pocházela z Marsu, z jehož povrchu ji před 15 miliony lety vyrazila kolize s velkým asteroidem.
Před 13 tisíci lety pak tímto způsobem vzniklý meteorit dopadl na antarktický ledovec, kde jej v roce 1984 našli geologové. V době objevu byla jeho hmotnost 1,93 kilogramu. Mluvčí agentury NASA zprvu označil důkazy o fosilizovaných jednobuněčných organismech v meteoritu za „vzrušující, dokonce přesvědčivé, ale nikoli průkazné“.
„Chci, aby všichni pochopili, že nemluvíme o malých zelených mužíčcích,“ řekl podle Washington post. „Jedná se o extrémně malé, jednobuněčné organismy, které se trochu podobají bakteriím na Zemi. Neexistuje žádný důkaz ani náznak, že by na Marsu kdy existovala nějaká vyšší forma života.“
Meteorit, meteor, meteoroid
Carl Sagan, slavný vědec, dodal: „Pokud se skutečně jedná o mikrofosilii ze starověké marťanské historie, pak je to transformující objev v historii vědy. Nejen to. Poskytuje nám pohled na naše místo ve vesmíru.“
Meteority jsou v podstatě pozůstatky zrození sluneční soustavy a důkazy její existence. Jedná se o kusy „trosek“, které plují vesmírem a příležitostně se dostanou i na oběžnou dráhu Země.
Když se blíží k Zemi, jedná se o meteoroidy. Pokud shoří v atmosféře před dosažením povrchu, jde o meteory. A pokud dopadnou na povrch Země, jedná se o meteority – a takový byl i případ meteoritu antarktického, který se později stal jednou z nejvíce studovaných hornin v historii.
Záhadná Antarktida
Oznámení NASA totiž vyvolalo naléhavé volání po dalších studiích meteoritů, zejména těch, které spadly na území ledové Antarktidy. McKayův objev na Antarktidě totiž vyvolal vlnu spekulací o tom, zda před miliardami let na Marsu opravdu nemohl existovat mimozemský život reprezentovaný nanobakteriemi.
Dle některých vědců totiž mohou nanobakterie putovat vesmírem a osévat jej životem. V roce 1998 však došli přední odborníci z National Academy of Science k jednoznačnému závěru – nanobakterie jsou jednoduše příliš malé na to, aby mohly být „živé“. Vše, co je potřeba k životu, by se do nich nevměstnalo.
Zdroj: History, Lidovky, Wikipedia