Jako mnozí jiní gangsteři se narodil v nechvalně proslulém Chicagu (které je i nyní pod nadvládou městských gangů, alespoň jeho jižní část). Jeho rodiče byli italští emigranti, kteří v Americe vlastnili restauraci Paty´s. Ta se stala mezi podsvětím vyhlášenou – navštěvovaly ji takové „kapacity“, jako byl Sam Giancana. Narodil se 19. května 1938, do trestné činnosti se, jako většina, zapojil již v dětství. Měl ještě dalších 5 bratrů – čtyři z nich pracovali pro mafii, jen jeden se živil počestně – byl z něj zubař.
Média mu později budou přezdívat mravenec, ovšem tato přezdívka nepochází z podsvětí. FBI jej nazvala that little pissant, což se do titulků nehodilo pro svou vulgaritu, tak se z pissant stalo ant (mravenec).
Král Las Vegas
15. května 1962 byli v autě nalezeni zastřeleni dva muži a žena. Mafie zuřila – v organizovaném zločinu byly i vraždy organizované a tuhle nikdo neschválil. Mafiánská rodina zvaná Chicago Outfit se tedy obrátila na Spilotra, aby viníky vypátral, a jak se ukázalo, vybrali si toho pravého. Dozvěděl se, že dva zabití gangsteři zbili v baru Billy McCarthyho, zeptal se na něj svého přítele z dětství Cullota. Ten mu přiznal, že sehnal útočníkům zbraně. Spilotro mu nabízí, že jej nechá žít, když mu prozradí, kdo střílel. Řekne McCarthyho jméno. Konfrontuje jej se slovy: „Měls nějaké komplice?“ McCarthy neodpovídá. Spilotro jej začne mučit sekáčkem na led. Poté dal jeho hlavu do svěrače, stiskl mu ji tak, až mu vyskočilo oko z důlku. Až poté mu řekl jméno. Těla obou se později našla s kulkou v hlavě v kufru opuštěného auta.
Mafie byla s jeho prací velice spokojená. Mohli se na něj spolehnout, tak jej za odměnu a jako důkaz důvěry poslali kontrolovat jejich zisky do pouštního Las Vegas. Byl to pro ně dokonalý byznys – bossové seděli v Chicagu a z Las Vegas jim chodily pytle plné peněz. V kasinech se odehrával ten nejtajnější zločin – odebírání. Hotovost získaná v kasinu měla být přepočítána v bezpečné místnosti, ale gangsteři část peněz odebrali, aby se o nich nedozvěděli daňoví účetní. Tyto putovaly potom přímo k hlavním bossům. Byly to de facto nezdaněné zisky. Spilotro zde byl poslán právě z toho důvodu, aby si nikdo z „přepočítávačů“ nedal žádnou částku do kapsy, nebo aby o této praxi neřekli zaměstnanci. Navíc si všiml, že v tehdejším Las Vegas nebyl žádný organizovaný pouliční zločin. Rozhodl se, že si zde vybuduje vlastní království.
Rozjel zde lichvářství – půjčoval hlavně špatně placeným zaměstnancům kasin a hotelů. Pravidla platila stejná jako v Chicagu – vynecháš jednu splátku – baseballová pálka, vynecháš dvě – kulka. Rozjel také pouliční loupeže, gangy kapsářů a přepadávání domů. Z dříve klidného Las Vegas se kvůli němu stal Divoký západ. FBI jej však již v té době měla v hledáčku – a to právě za vraždu v roce 1962. Spoluobviněným byl jeho přítel, se kterým se znal 15 let. Spilotro jej přesto chladnokrevně zabil, jelikož jeho svědectví mu mohlo u soudu uškodit. Jiný mafián však vypovídal. Popisoval hrozné mučení, kterého se měl dopustit. Spilotro však všechna obvinění, jež vznesl policejní informátor smetl ze stolu tím, že jeho bratr přinesl účtenku z obchodu s nábytkem a zaměstnanci potvrdili, že v inkriminovanou dobu byl skutečně nakupovat. Spilotro byl volný, policejní informátor, který proti němu svědčil, zmizel.
Parta z díry ve zdi
V roce 1976 rozšířil svou činnost a otevřel si obchod s klenoty. Povolal také svého přítele z dětství Franka Cullotu, aby vytvořil kvalitní partu zlodějů, která mu ještě více zvýší zisky. Říkalo se jim parta z díry ve zdi – v domech obcházeli alarm tak, že jednoduše probourali zeď. Jejich hlavní zbraní byl strach – většina lidí ani vloupání nenahlásila. V opačném případě přišli lidé v dlouhých kabátech, kteří vám ukázali fotky vašeho dítěte ve školce a pohrozili vám, že by jej jednou mohl vyzvednout někdo jiný a dítě už nikdy neuvidíte. Lidé měli strach a drželi jazyk za zuby. Koho nezastrašili, tomu zaplatili – vždyť kasina byla nejlepším místem k navazování kontaktů s politiky. Spilotro měl brzy podplacenou většinu politiků Las Vegas, a tím pádem i policii. FBI věděla, že se na zdejší policii nemůže spoléhat.
Nakonec se jim povedlo dostat odposlech do Spilotrova klenotnictví. Zjistili cosi hrozného – místní policie Spilotrovi řekla, jaká auta FBI používá, také jména jejich spolupracovníků a i skrytá jména. Vše se má však změnit. Starostou Las Vegas se stává John McCarthy, který se rozhodl vyčistit policii od zrádců, což se mu skutečně podaří.
Spilotrův pád začíná v této době. Když policisté zabijí dva jeho muže, najímá si jejich vraždu bez souhlasů vyšších bossů. To je v úplném rozporu se zákonem gangu a Cullot o tom jel ihned informovat bosse rodiny. Porušení zákona gangu, které Spilotro trestal, což jej vyneslo až na vrchol, teď pro něj nebylo ničím důležitým – dostal se mimo kontrolu šéfů gangu.
FBI však na něj a jeho lidi nachystala léčku a chytila jeho lidi přímo při vykrádání konkurenčního klenotnictví. Podařilo se jim na svou stranu dostat Cullota, kterého chtěl Spilotro nechat zabít, aby nemohl být předveden před soud kvůli vloupání v klenotnictví. Spilotro se znovu dostal k soudu, Cullotovy výpovědi nebyly brány jako relevantní důkaz – Spilotro byl osvobozen, soudce byl později usvědčen z příjímání úplatků. Byl volný, ale ne na dlouho. FBI rozkryla další zločin – přepočítávání peněz. Svědků bylo tolik, že nebylo možno, aby se z toho již vykroutil. Spilotra pozvala mafie na koordinační schůzku do Chicaga.
Přijel i s bratrem Michalem. Myslel si, že jsou povoláni, aby byl bratr oficiálně přijat za člena gangu. Mýlil se. Když sešli do sklepa budovy, kam je doprovázela asi desítka lidí, obklopili je další gangsteři. Zeptali se jej, jestli se chce pomodlit, poté gangsteři umlátili nejdříve jeho bratra a následně i jeho samotného.
ZDROJE: Wikipedia, Blesk.cz, Největší esa mafie (2012, dokument)