fb pixel Americký gangster Frank Lucas: První černoch v mafiánské špičce prý vydělával milion dolarů denně – G.cz
Vyhledávání

Americký gangster Frank Lucas: První černoch v mafiánské špičce prý vydělával milion dolarů denně

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Snad žádnému milovníkovi gangsterských filmů neunikl kultovní snímek Americký gangster, který pojednává o životě legendárního harlemského dealera drog Franka Lucase. Jednalo se o prvního černocha, jenž se v rámci organizovaného zločinu v USA dostal k mafiánské špičce. Jaký život vůbec vedl světoznámý gangster, který je dodnes často zmiňován v americké popkultuře jakožto symbol moci?

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 26.5.2021, 14:51

Americký gangster

Frank Lucas se narodil 9. září 1930 ve městě La Grange v Severní Karolíně, ale dětství prožil ve městečku Greenboro. Podle svého vyprávění byl už od dětství obklopen zločinem, zkorumpovanou policí a násilím. Důvodem, proč se dal na dráhu zločinu, bylo prý to, že byl v dětství svědkem brutální vraždy svého dvanáctiletého bratrance, kterou naplánoval člen rasistického hnutí Ku Klux Klan. Vloupal se k němu domů, poté bratrance přivázal ke sloupu, vyrazil mu zuby brokovnicí a nakonec mu ustřelil hlavu. Tento otřesný zážitek byl prý spouštěčem toho, že se Lucas rozhodl provádět drobné zločiny. Vše vyvrcholilo jeho bitkou se zaměstnavatelem. Proto se raději na rady matky rozhodl, že se odstěhuje do New Yorku, což pro něj nebylo žádným vysvobozením. Ba naopak. V Harlemu se stal řidičem a pravou rukou mafiána Bumpyho Johnsona, jenž tehdy vládnul tamnímu podsvětí.

Po smrti Bumpyho si Lucas uvědomil, že největší překážkou mu je italská mafie, jež tehdy v New Yorku měla vše pod palcem. Vymyslel tedy důmyslný plán, který spočíval v tom, že odjel do Bangkoku, kde se v té době nacházelo mnoho amerických vojáků kvůli válce ve Vietnamu. Tam se seznámil se seržantem Lesliem „Ikem“ Atkinsonem, jenž měl v armádě spoustu známých. Dostal se tak do přímého kontaktu s výrobci heroinu na tamních plantážích. Pak už bylo vše jednoduché. Podle filmu Amerických gangster používali pašeráci dvojité dno u rakví pro padlé vojáky. Později se podle výpovědi Atkinsona ukázalo, že drogy pašovali v nábytku.

Poprvé se Frankovi podařilo do USA propašovat 300 kilo heroinu. Postupně to dokázal posunout až na 3 000 kilogramů, jelikož jeho zboží mělo neuvěřitelný odbyt. Na 116. ulici v Harlemu, kde se drogy prodávaly, se prý dokázaly mnohdy sejít i tisíce lidí, kteří měli zájem o heroin. Policisté samozřejmě nikde žádní nebyli.

To neměnilo nic na tom, že Frank Lucas začal v Americe prodávat velmi kvalitní heroin pod názvem blue magic, který byl 98 až 100%. Posléze o sobě tvrdil, že vydělává milion dolarů denně, což se ukázalo jako přehnané. Jeho snem však bylo být bohatý jako Donald Trump, což se mu podařilo. Když šlo o převoz a prodej drog, zaměstnával na nejvyšších postech jen členy své rodiny, protože věřil, že členové jeho rodiny ho neokradou. Jeho jmění údajně činilo neuvěřitelných 52 milionů dolarů plus měl prý ukrytou tunu čistého heroinu, což v tehdejší době znamenalo při ceně 300 tisíc dolarů za kilo neuvěřitelných 300 milionů dolarů.

Vzhledem k tomu, že disponoval v podstatě neomezenými finančními prostředky, mohl si dovolit nakupovat nemovitosti po celých USA. Disponoval nemovitostmi v Detroitu, Los Angeles nebo Miami. Rovněž vlastnil ranč v Severní Karolíně, na kterém choval vzácné plemenné býky. Kromě toho měl i 7 dětí a velmi rád se setkával s herci nebo politiky. Byl známý i tím, že na sebe nerad poutal pozornost, takže chodil nenápadně oblečený.

Poprvé byl zatčen v roce 1975 speciálním protidrogovým oddělením. Zabaveno mu tehdy bylo přes 250 milionů dolarů. V této souvislosti byl odsouzen za výrobu a prodej drog, za což mu hrozilo až 70 let vězení. Když byl odsouzen, rozhodl se, že bude vypovídat o všech drogových zločinech, o kterých věděl, čímž napomohl k usvědčení více než stovky případů. O dva roky později se dostal do programu ochrany svědků. V roce 1981 se dostal definitivně na svobodu v rámci podmíněného propuštění, ale o 3 roky později byl opět zatčen kvůli pokusu výměny a prodeje drog. Tak se stalo, že byl odsouzen na 7 let vězení a pustili ho až v roce 1991.

Frank Lucas vedl velice zajímavý život, který se v roce 2007 stal dokonce inspirací pro hollywoodské producenty. Podle jeho životního příběhu byl totiž natočen film Americký gangster, který režíroval Ridley Scott. Hlavní role se ujal Denzel Washington. Samotný Frank Lucas se natáčení zúčastnil jako přední konzultant. Zemřel 31. května 2019.

A zde máte novou recenzi na skvělého Spider-mana, který právě běží v kinech.

Podobné články

Doporučujeme

Další články