Na svatého Valentýna
Byl Valentýn, svátek všech zamilovaných. Tehdy v roce 1929 vycházel na čtvrtek, takže ulice Chicaga byly plné lidí spěchajících do práce, z práce nebo za svými milovanými. Policejní auto, které přijíždělo ke skladu Dickens & Clark v Lincoln Park, nebudilo nějak zvláštní pozornost. A to ani poté, co z něj vylezli dva uniformovaní policisté a s nimi dva muži v civilu, pravděpodobně detektivové. Oba byli vyzbrojeni Thompsonem, to byl té éry velice populární samopal. Vojáci mu říkali Tommy Gun, ale v Chicagu se mu pro jeho oblíbenost mezi gangstery říkalo Chicago Typewriter. Psací stroj.
Čtyři policisté vstoupili do skladiště. My sice přesně nevíme, jak se situace odehrála, ale z místa činu dokázali později detektivové docela přesně vyčíst, jak to celé proběhlo. Uvnitř čekalo sedm gangsterů, všichni patřili k partě Bugse Morana, posledního mafiána v Chicagu, který dokázal odolávat stále rostoucímu vlivu Ala Caponeho. Maronovi chlapi nestačili ani tasit, policisté na ně namířili zbraně. „Chicagská policie, ruce vzhůru!“ Gangsteři pokrčili rameny, nechali se odzbrojit a spoutat, protože proč ne, jejich boss má podplacené soudy i policii, brzy budou venku. Policisté vyrovnali všech sedm zločinců do řady ke zdi… a vyprázdnili do nich zásobníky.
Potom muži v civilu schovali samopaly a nechali se jakože „zatčeni“ uniformovanými policisty odvést zpátky do auta a odvézt pryč. A dodnes se neví, co to bylo za lidi.
Starý dobrý Al
Respektive neví se jejich identita, ale máme slušnou představu, co byli zač. Zcela určitě to byli falešní policisté a pravděpodobně to byli Caponeho vrahouni. Sám Bugs Moran se masakru vyhnul jenom proto, že se zdržel u kadeřníka a zaregistroval po cestě do skladiště policejní auto, takže vzal roha. Později řekl: „Takhle vraždí jedině Capone.“ Sám zjizvený Al z Floridy vzkázal k masakru přes noviny: „Takhle vraždí jedině Moran.“
Mimochodem nepomohl ani svědek celé situace. Víte, jeden z postřílených gangsterů přežil, minimálně tak dlouho, aby mohl se čtrnácti střelnými ranami zemřít později toho dne v nemocnici. Jmenoval se Frank Gusenberg a policii řekl jenom: „Nikdo mě nestřelil.“ Protože mafiáni nepráskají, že.
Víte, tohle se odehrálo na vrcholu prohibice a až do té chvíle veřejnost vnímala pašeráky alkoholu a mafiány jako něco… s nádechem Divokého západu. Mělo to v sobě určitou volnost a hrdinskost nespoutaných banditů. Ale chladnokrevná poprava sedmi lidí za bílého dne veřejností naprosto otřásla. Popravdě, otřásla i jinými gangstery. Lucky Luciano, kápo z New Yorku, veřejně prohlásil: „Chicago je blázinec, člověk aby se tam chodil bát po ulici.“
Capone tímhle tahem vyřadil Morana ze hry a odstranil posledního North Side gang, který mu bránil v převzetí města. Ale taky si tím podepsal ortel. Celý byznys s alkoholem začal být veřejnosti jaksi nepříjemný, prohibice nedlouho nato skončila a všechny federální agentury i jiné zločinecké organizace se obrátily proti Caponemu.
Byl to právě Valentýnský masakr, co dalo zformovat legendární jednotce vládního agenta Eliota Nessa, která nakonec dostala legendárního gangstera do Alcatrazu.