fb pixel
Vyhledávání

Masakr na svatého Valentýna aneb s láskou Al Capone

Zdroj: Profimedia.cz

Valentýnský masakr je označení pro jeden z dodnes „nevyřešených případů“ mafiánských válek z první poloviny dvacátého století. Ať už jste dostali k Valentýnu cokoli, važte si, že to není čtrnáct kulek do hrudníku.

Jan Studnička
Jan Studnička 14.2.2021, 10:30

Na svatého Valentýna

Byl Valentýn, svátek všech zamilovaných. Tehdy v roce 1929 vycházel na čtvrtek, takže ulice Chicaga byly plné lidí spěchajících do práce, z práce nebo za svými milovanými. Policejní auto, které přijíždělo ke skladu Dickens & Clark v Lincoln Park, nebudilo nějak zvláštní pozornost. A to ani poté, co z něj vylezli dva uniformovaní policisté a s nimi dva muži v civilu, pravděpodobně detektivové. Oba byli vyzbrojeni Thompsonem, to byl té éry velice populární samopal. Vojáci mu říkali Tommy Gun, ale v Chicagu se mu pro jeho oblíbenost mezi gangstery říkalo Chicago Typewriter. Psací stroj.

Čtyři policisté vstoupili do skladiště. My sice přesně nevíme, jak se situace odehrála, ale z místa činu dokázali později detektivové docela přesně vyčíst, jak to celé proběhlo. Uvnitř čekalo sedm gangsterů, všichni patřili k partě Bugse Morana, posledního mafiána v Chicagu, který dokázal odolávat stále rostoucímu vlivu Ala Caponeho. Maronovi chlapi nestačili ani tasit, policisté na ně namířili zbraně. „Chicagská policie, ruce vzhůru!“ Gangsteři pokrčili rameny, nechali se odzbrojit a spoutat, protože proč ne, jejich boss má podplacené soudy i policii, brzy budou venku. Policisté vyrovnali všech sedm zločinců do řady ke zdi… a vyprázdnili do nich zásobníky.

Potom muži v civilu schovali samopaly a nechali se jakože „zatčeni“ uniformovanými policisty odvést zpátky do auta a odvézt pryč. A dodnes se neví, co to bylo za lidi.

Starý dobrý Al

Respektive neví se jejich identita, ale máme slušnou představu, co byli zač. Zcela určitě to byli falešní policisté a pravděpodobně to byli Caponeho vrahouni. Sám Bugs Moran se masakru vyhnul jenom proto, že se zdržel u kadeřníka a zaregistroval po cestě do skladiště policejní auto, takže vzal roha. Později řekl: „Takhle vraždí jedině Capone.“ Sám zjizvený Al z Floridy vzkázal k masakru přes noviny: „Takhle vraždí jedině Moran.“

Mimochodem nepomohl ani svědek celé situace. Víte, jeden z postřílených gangsterů přežil, minimálně tak dlouho, aby mohl se čtrnácti střelnými ranami zemřít později toho dne v nemocnici. Jmenoval se Frank Gusenberg a policii řekl jenom: „Nikdo mě nestřelil.“ Protože mafiáni nepráskají, že.

Víte, tohle se odehrálo na vrcholu prohibice a až do té chvíle veřejnost vnímala pašeráky alkoholu a mafiány jako něco… s nádechem Divokého západu. Mělo to v sobě určitou volnost a hrdinskost nespoutaných banditů. Ale chladnokrevná poprava sedmi lidí za bílého dne veřejností naprosto otřásla. Popravdě, otřásla i jinými gangstery. Lucky Luciano, kápo z New Yorku, veřejně prohlásil: „Chicago je blázinec, člověk aby se tam chodil bát po ulici.“

Capone tímhle tahem vyřadil Morana ze hry a odstranil posledního North Side gang, který mu bránil v převzetí města. Ale taky si tím podepsal ortel. Celý byznys s alkoholem začal být veřejnosti jaksi nepříjemný, prohibice nedlouho nato skončila a všechny federální agentury i jiné zločinecké organizace se obrátily proti Caponemu.

Byl to právě Valentýnský masakr, co dalo zformovat legendární jednotce vládního agenta Eliota Nessa, která nakonec dostala legendárního gangstera do Alcatrazu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články