fb pixel
Vyhledávání

Z veksláka v invalidním důchodu až k miliardám: Příběh Františka Mrázka fascinuje lidi dodnes

Zdroj: Reprofoto ČT

Před 18 lety, tedy 25. ledna 2006, byl zavražděn pravděpodobně nájemným vrahem před budovou své společnosti kontroverzní podnikatel František Mrázek. Podle policie se jednalo o profesionální vraždu, jelikož střelec mířil přímo na srdce a v odstřelovací pušce měl připraven speciální náboj, který při zásahu zvětšuje zranění. Jeho smrt nebyla nikdy objasněna, a proto byl případ po necelém roce vyšetřování odložen. Podle Mrázkova neuvěřitelného života by se dal natočit film a není divu, že se tak v roce 2013 i stalo.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 24.1.2024, 05:30

Kmotr František Mrázek

Pokud jste si někdy v minulosti přečetli knihu Kmotr Mrázek od českého investigativního novináře Jaroslava Kmenty nebo alespoň zkoukli film, tak určitě moc dobře víte, co byl František Mrázek zač. Tento kontroverzní podnikatel se postupně díky svému veksláckému umění v dobách socialismu stal, i díky sametové revoluci, jedním z nejmocnějších podnikatelů a postav českého podsvětí. Jeho život je fascinujícím vyprávěním. Stručně bychom jej mohli definovat jako „devadesátkový český sen“.

Po vyučení na lakýrníka se Mrázek nerozhodl začít pracovat, jak bylo v dobách socialismu obvyklé a především povinné. Místo toho se dal na dráhu veksláka a obchodoval v podstatě se vším, co se dalo. Hravě dokázal shánět videa, hodinky, všemožnou elektroniku nebo běžné spotřební zboží, které s marží prodával turistům v Praze. Aby měl na všechny tyto kšefty čas, dokázal si zařídit invalidní důchod. Tím pádem byl krytý a jeho byznys mohl jet na plné obrátky. Nešlo jen o nákup a prodej tehdy nesehnatelného zboží, ale i například o boj mezi konkurenčními veksláky z Kolína nebo o velmi dobré kontakty na tehdejší policisty a politiky.

Když přišla sametová revoluce a vše se uvolnilo, Mrázek měl obavy, že komunisté vyhrají v prvních svobodných volbách, a proto se rozhodl pomoct Občanskému fóru. Seznámil se tudíž s Ivem Svobodou, jenž tehdy pro OF dělal pokladníka. Mrázek si přál kapitalismus a díky Svobodovi věděl, že OF potřebuje nutně peníze na nákup tiskáren, papírů a počítačů. Proto Mrázek společně s dalšími veksláky tehdy přispěli do rozpočtu Občanského fóra, čímž znatelně dopomohli k volebnímu úspěchu první české demokratické strany. Tím si veksláci pojistili, že nikdy nebude trestné osobní vlastnictví majetku ani spekulování.

Vzhledem k tomu, že byl Mrázek hned po revoluci milionářem, rozhodl se začít kupovat nemovitosti. Jenže s jídlem rostla chuť. Byznys to nebyl čistý, jak se mohlo na první pohled zdát. Zakoupené nemovitosti si nechal ohodnotit na sumy, které několikanásobně převyšovaly jejich reálnou hodnotu, čímž se mu podařilo získat od bank mnohem vyšší částky. Nemovitosti totiž dostával do zástavy. Firmy, které měly úvěry, pak převáděl na bílé koně, čímž se mu postupně podařilo získat z bank stovky milionů korun. Tím pádem se jeho majetek postupem času vyšplhal až k miliardám.

Mrázek se do paměti široké veřejnosti poprvé zapsal v roce 1993, když společně s Karlem Gottem a Miroslavem Provodem založili Nadaci Karla Gotta Interpo. Ta měla za cíl pomáhat dětem policistů, kteří zemřeli během pracovního nasazení. Gott tehdy do nadace nasypal 4 miliony korun, zatímco Mrázek s Provodem po půl milionu korun. Mrázek byl velkým patriotem města Český Brod, jelikož zde celý život vyrůstal a žil, takže v minulosti daroval místní nemocnici částku 200 tisíc korun na nákup ultrazvuku.

O Mrázkovi se v médiích často píše jako o důležité postavě českého podsvětí v 90. letech. Důvodem byla nejen jeho temná minulost v souvislosti s vekslováním a získáváním majetku během privatizace, ale i jeho napojení na přední české politiky napříč spektrem, které tehdy osobně znal a měl na ně telefonní číslo. Největší záhadou je vražda Františka Mrázka, která se odehrála 25. ledna 2006 před sídlem jeho firmy. Tehdy byl zastřelen odstřelovací puškou se speciálním nábojem, a dodnes se bohužel neví, kdo vraždu spáchal. Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice tvrdí, že Mrázek byl zastřelen kvůli nevyjasněným okolnostem v souvislosti s ústeckou společností Setuza. Nikdo však ve skutečnosti neví, jak to tehdy bylo.

Pokud vás zajímá život Františka Mrázka, doporučujeme vám přečíst si knihu od Jaroslava Kmenty, kde se dozvíte mnoho zajímavých skutečností o tom, jak to tehdy vlastně bylo.

Podobné články

Doporučujeme

Další články