fb pixel
Vyhledávání

Joe Biden kandidoval na prezidenta už v roce 1987. Kvůli opsanému projevu nakonec kampaň ukončil

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Je jasné, že Joe Biden vyzve na podzim Donalda Trumpa v souboji o křeslo v Bílém domě. Není to však poprvé, co se Biden pokouší získat post nejmocnějšího muže na světě. Poprvé se o to pokusil již v roce 1987 a svou kampaň nakonec ukončil. Co se na tehdy stalo?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 1.7.2020, 10:58

Joe Biden jako nový Kennedy

Pokud Joe Biden vyhraje v listopadu prezidentské volby, stane ve věku 77 let nejstarším zvoleným americkým prezidentem. Nebýt jednoho nevinného proslovu, mohl se z Bidena před lety stát naopak jeden z nejmladších prezidentů v amerických dějinách. Není to totiž poprvé, co se Biden uchází o křeslo v Bílém domě. Letošní kampaň je již třetím Bidenovým pokusem o zisk prezidentské funkce. Zatímco jeho předposlední kandidatura z roku 2008 nestojí skoro ani za řeč, první Bidenova neúspěšná cesta do Bílého je něco jiného.

Psal se rok 1987 a po sedmiletém vládnutí republikána Ronalda Reagana vyhlížela Demokratická strana volby roku 1988 jako šanci znovu získat post prezidenta. Není se čemu divit, jelikož strana za sebou měla dvě potupné prohry, kdy nejprve Reagan v roce 1980 porazil Jimmyho Cartera, který tak získal nálepku „prezident na jedno období“. O čtyři roky později pak Reagan prakticky rozdrtil demokratického kandidáta Waltera Mondalea, když vyhrál ve 49 z 50 států. Do voleb roku 1988 tak chtěli demokraté nominovat někoho, kdo by měl konečně šanci republikány porazit. Někoho mladé, sympatického a především charismatického. Někoho, kdo by Američany dokázal přesvědčit, že je čas na změnu. A tím někým se chtěl stát jeden mladý senátor ze státu Delaware. Jmenoval se Joe Biden a bylo mu 44 let.

Biden později tvrdil, že již od vysoké školy měl sen se stát prezidentem. Dokonce nad kandidaturou přemýšlel již v roce 1984, ale nakonec se rozhodl ještě počkat, což se ukázalo jako správné rozhodnutí. Během následujících čtyř let se mu díky skvělým řečnickým schopnostem podařilo získat mnohem větší popularitu – mimo jiné si získal četné příznivce svou ostrou kritikou Reaganovy podpory apartheidu v Jižní Africe. V červnu 1987 tak mohl Joe Biden konečně oznámit svou kandidaturu na prezidenta Spojených států. Byť jeho kampaň zpočátku trpěla v důsledku rivality mezi jeho poradci, podařilo se Bidenovi získat relativně slušnou podporu, která se ještě umocnila po první debatě demokratických kandidátů, kdy zkritizoval Ronalda Reagana za jeho kroky v Latinské Americe. Joe Biden se tak trochu pasoval do role nové Johna F. Kennedyho, který chtěl podobně jako Biden inspirovat novou generaci. I když nebyl první v průzkumech, dávali mu analytici velké šance na výhru v primárkách v Iowě, kterým se tradičně přikládá velká váha.

Za týden byl konec

Jenže pak přišlo 12. září 1987 a ze dne na den se z nadějného kandidáta stal odepsaný politik. V deníku New York Times vyšel článek, který obviňoval Bidena, že ve svm projevu vykradl proslov předsedy britských labouristů Neila Kinnocka. Jak se později ukázalo, Biden skutečně použil Kinnockův proslov jako inspiraci, a dokonce Kinnocka v jednom svém proslovu zmínil. Bohužel, neučinil tak během dvou dalších proslovů, které se staly základem pro článek. Navíc se později ukázalo, že v jednom dalším projevu měl Biden vykrást vystoupení Roberta Kennedyho z roku 1967 – vinný byl jeden z Bidenových poradců, který pro něj proslov připravil, aniž se namáhal doplnit zdroj.

Pět dnů po vydání článků se Biden pokusil na tiskové konferenci omluvit za své pochybení, ale brzy bylo jasné, že je konec. Během několika málo dnů získal Biden nálepku plagiátora, a to i přesto, že se v zásadě jednalo o drobné nedorozumění. 23. září 1987 oznámil Joe Biden konec své kampaně. Později vyšlo najevo, že jedno z videí, které sloužilo k usvědčení Bidena, nechal vyrobit tým jeho soupeře Michaela Dukakise, který nakonec v listopadu 1988 volby prohrál. Z dnešního pohledu je to směšné – dokážete si představit, že by dnes někdo rezignoval jen proto, že použil pár cizích vět ve svém projevu?

Biden se později s Kinnockem několikrát setkal, a dokonce se mu chtěl omluvit za využití jeho proslovu – Kinnock se měl údajně zasmát a prohlásit, že mu to v žádném případě nevadilo. Když se pak stal Barack Obama prezidentem, pozval Biden Kinnocka na inauguraci. Tak třeba ho pozve i na tu případnou letošní.

Podobné články

Doporučujeme

Další články