fb pixel
Vyhledávání

Tupac žije! Rasové nepokoje v USA probudily odkaz kultovního rappera 90. let

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

V souvislosti se současnými protesty v USA proti rasismu se na Instagramu objevil dopis psaný členkou Černých panterů Afeni Shakur z roku 1969. Dopis napsala ve vězení, kde strávila 2 roky, během kterých zde dokonce otěhotněla. Jejím synem nebyl nikdo jiný než americký westcoast rapper a básník Tupac Shakur, též známý jako 2Pac. Ten by dnes shodou okolností oslavil 49. narozeniny.

Martin Miko
Martin Miko 16.6.2020, 10:31

Rapper vychovaný revolucionáři

O americkém rapperovi 2Pacovi, který je považován za jednoho z nejúspěšnějších rapperů 90. let, se v poslední době hovoří víc než kdy předtím. Důvodem jsou současné protesty proti rasismu v USA nebo právě zmiňovaný zveřejněný dopis od jeho matky Afeni, která svého syna přežila o více než 20 let. Byla to právě 2Pacova matka Afeni, kdo do nadějného rappera vštěpoval myšlenky o revoluci a boji proti rasismu a policejní brutalitě, což se později odrazilo i v jeho tvorbě. Například v písni Changes z roku 1998 se promítají všechny tyto vlivy.

Na oficiálním Instagramu 2Paca se nedávno objevil dopis psaný jeho matkou v roce 1969, který následně zveřejnila i politická organizace Black Panther Party (česky Strana černých panterů) ve svých novinách. 2Pacovi rodiče byli totiž ve své době aktivními členy tohoto kontroverzního hnutí, které se vyznačovalo tím, že organizovalo domobranu a monitorovalo chování policistů vůči Afroameričanům, čímž chtělo předcházet policejní brutalitě. 2Pac byl tedy v podstatě od narození součástí odboje proti rasismu, což pocítil například tím, že byl pravidelně vyšetřován policií. Jeho kmotr Elmer Pratt byl totiž ve vězení za vraždu a jeho nevlastní otec Mutulu Shakur patřil v 80. letech k nejhledanějším lidem na seznamu FBI za to, že pomohl své sestře utéct z vězení, kde měla strávit celý život.

Černí panteři byli založeni během války ve Vietnamu a snažili se bojovat za lepší podmínky pro černochy v USA a jejich slogan „Power to the people“ byl a je notoricky známý po celém světě. To vše díky tomu, že se objevoval v písních od Jamese Browna, Public Enemy nebo Big Mountain. V dopise od Afeni se slogan objevil také.

Když byl 2pacův nevlastní otec Mutulu v roce 1986 dopaden FBI, rozhodla se rodina přestěhovat z New Yorku do Baltimoru. V té době už mladý Tupac navštěvoval 2 roky státní střední školu v NY, takže přestup na Baltimorskou školu umění pro něj byl šok. Začal se tam totiž věnovat studiu poezie, jazzu nebo herectví. Dokonce si zahrál v několika divadelních hrách v rámci školního divadla.

V té době zároveň začal objevovat hiphop a netrvalo dlouho a on byl přijat do hudební kapely Digital Underground, kde figuroval jako doprovodný tanečník a rapper. Dokonce se objevil i na jejich desce This is an EP z roku 1991. Ve stejném roce se zároveň rozhodl jít svou vlastní cestou. Vydal totiž svou sólovou desku s názvem 2Pacalypse Now, o který projevila zájem i distribuční společnost Interscope Records. V jeho textech se objevovalo v podstatě všechno, v čem žil od malička – politika, špatná sociální situace Afroameričanů a hlavně rasismus. Totéž aplikoval na své druhé desce Strictly 4 My N.I.G.G.AZ. z roku 1993. Během svého života celkem vydal 6 desek, což ovšem nebylo nic proti tomu, kolik toho vydal posmrtně. V jeho textech se objevovala později například i kritika sociálního systému, rovnostářství nebo afrocentrismus.

Nejkontroverznější na životě Tupaca je paradoxně jeho smrt. Když 7. září 1996 odjížděl z boxerského zápasu Mikea Tysona v Las Vegas, na křižovatce ulic Flamingo-Koval k nim přijel bílý cadillac, ze kterého začal střílet neznámý střelec. V autě seděl Tupac a hudební producent Suge Knight. Zatímco Suge Knight byl pouze poraněn, tak 2Pac schytal 4 kulky. Po šesti dnech v nemocnici pak na následky zranění zemřel ve věku pouhých 25 let.

Podobné články

Doporučujeme

Další články