fb pixel Syn Černých panterů se v mládí učil baletu: 5 zajímavostí o legendárním rapperovi 2Pacovi – G.cz
Vyhledávání

Syn Černých panterů se v mládí učil baletu: 5 zajímavostí o legendárním rapperovi 2Pacovi

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Tupac Amaru Shakur (známý též jako 2Pac nebo Makaveli) patří k nejslavnějším rapperům vůbec. Jeho nejúspěšnější studiové desky All Eyez on Me se v roce 1996 prodalo přes 9 miliónů kopií. Dnes by tato rapová legenda oslavila 52. narozeniny. Věděli jste, že tenhle chlapík mohl taky skončit jako baleťák?

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 16.6.2023, 04:09

1. Oba 2Pacovi rodiče patřili k radikálnímu hnutí Černí panteři

Jeho matka Afeni Shakur prý většinu těhotenství trávila ve vězení, jelikož stejně jako jeho biologický otec Billy Garland patřila mezi aktivní členy radikální levicové organizace Černí panteři. Toto hnutí vzniklo už během války ve Vietnamu a bojovalo za rovnoprávnost černochů v USA a zároveň se snažilo prosazovat lepší životní podmínky. Jejich slogan „Power to the people“ se zviditelnil díky písním od Jamese Browna, Public Enemy nebo Big Mountain a dalších interpretů, kteří ho zmiňovali ve svých písních a na koncertech.

2. 2Pac vydal víc desek po smrti než během svého života

Je to neuvěřitelné, ale 2Pac vydal více posmrtných desek než těch za svého života. Mezi lety 1991 až 1996 stihl vydat 4 studiová alba. Po smrti však vydal oficiálně neuvěřitelných 5 alb, která byla velice úspěšná, co se týče prodejnosti a umístění v hitparádách žebříčků. Dle časopisu Forbes vydělá 2Pacova pozůstalost několik milionů dolarů ročně (v roce 2008 to bylo například 15 milionů dolarů). Zdá se, že smrt slavných umělců zvyšuje prodeje, o čemž jsme se mohli přesvědčit například v případu Michaela Jacksona. Ten prodal za 5 let po své smrti více alb než za posledních 12 let svého života.

3. Stále nevyjasněné události kolem jeho smrti

Když v noci 7. září 1996 odcházel z boxerského zápasu Mikea Tysona a Bruce Seldona, došlo k potyčce mezi členy labelu Death Row včetně 2Paca a Orlandem Andersonem (členem gangu South Side Crip). Důvodem konfliktu byla krádež zlatého řetězu za 15 tisíc dolarů. Poté nastoupil do auta spolu s Sugha Knightem (majitelem labelu Death Row) a vyrazili na projížďku. Na křižovatce se přiřítil bílý cadillac se čtyřmi muži a vystřelili na 2Pacovo auto třináctkrát, z toho 4 rány trefily 2Paca. Na následky zranění posléze umírá.

Existuje několik teorií, které řeší, kdo zabil 2Paca. Dokonce na toto téma bylo natočeno několik dokumentárních snímků a vzniklo kolem tohoto tématu několik konspiračních teorií. Je zajímavé, že 83 % jeho fanoušků se domnívá, že 2Pac je stále naživu. V březnu 2017 se Suge Knight nechal slyšet s tvrzením, že ví, kdo ho doopravdy zabil. Tvrdí, že za vším stojí Sugeova exmanželka Sharita a Reggie Wright jr., který v té době pracoval jako šéf ochranky pro jeho label Death Row.

4. Hologram 2Paca vystoupil v roce 2012 na festivalu Coachella

Americký festival Coachella, který patří pravidelně k největším festivalovým událostem v USA, uvedl v roce 2012 holografickou projekci koncertu 2Paca, a to rovnou před 100 tisíci diváky. Během vystoupení Dr. Dre a Snoop Dogga zarapoval hologram Tupaca necelých 5 minut a kromě sóla písně Hail Mary stihl i zarapovat duet se Snoop Doggem. Vytvoření hologramu prý stálo několik stovek tisíc dolarů.

5. Skvělý herec v neznámých filmech

Po vzoru rapperů jako Snoop Dogg, Ice-T, Ice Cube a dalších se i 2Pac objevil na filmovém plátně, a to hned několikrát. Od začátku 90. let hrál pravidelně ve filmech s černošskou tematikou. Dle kritiků byl považován za skvělého herce. Snímky, ve kterých hrál, se ale nedostaly do české distribuce.

A tady se podívejte na snímky z legendárního festivalu Glastonbury.

Podobné články

Doporučujeme

Další články