fb pixel
Vyhledávání

Z řadové úřednice ministryní: Jak spasí rozdavačná Maláčová národ nezaměstnatných?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Podle ekonomických prognóz se v Česku blýská na horší časy. Schodek státního rozpočtu okázale roste, koruna nám oproti euru průběžně slábne a počet nezaměstnaných Čechů narůstá. Místo úsporných opatření jsme bohužel svědky pokračujícího utrácení, kterým se naše ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová dokonce pravidelně chlubí na sociálních sítích. Krize se přitom blíží svinským krokem.

Martin Miko
Martin Miko 8.6.2020, 15:44

Socialistka tělem i duší

Sice to vypadá, že se vše vrátilo do starých kolejí jako před dobou koronavirovou, jenže to tak úplně není pravda. Firmy například šetří na marketingu, což znamená nižší objem inzerce v českých médiích. Noční život v podstatě neexistuje, takže diskotéky a kluby jsou stále zavřené. Hudební festivaly, velké městské akce a plánované koncerty rovněž neproběhnou. A takto bychom mohli pokračovat dále. I to jsou důvody, proč se Česko brzy už pravděpodobně nebude chlubit tak nízkou nezaměstnaností, jako tomu bylo v minulosti. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se bude muset připravit na obrovský nárůst nezaměstnaných, kteří v příštích měsících obsadí úřady práce. Podle expertů Národní ekonomické rady může nezaměstnanost v ČR stoupnout až na 10 %. Jak se k tomu postaví naše levicová fanynka Hry o trůny, která se s touto situací musí poprat? A co o ní vlastně víme?

Běžného člověka by vlastně ani nenapadlo, že za rozdavačnou socialistkou z Uherského Hradiště, které se přezdívá Venezuela nebo Dávkomat, se skrývá vzdělaná žena se zahraničními zkušenostmi. Jana Maláčová v roce 2007 dostudovala magisterský obor Politologie na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetheho Frankfurt v Německu. Když studovala ve Frankfurtu, zvládala u toho pracovat na poloviční úvazek ve velké právnické kanceláři. Mezi lety 2014 až 2016 absolvovala magisterský studijní obor Politická ekonomie Evropy na London School of Economics ve Velké Británii, kde získala titul Msc., což v podstatě znamená, že hovoří plynule anglicky i německy. Od roku 2007 začala pracovat na Ministerstvu pro místní rozvoj na pozici analytik fondů EU, a posléze se stala zástupkyní Senátu při Evropském parlamentu. Necelý rok navíc vedla oddělení komunikace EU Sekce pro záležitostí EU na Úřadu vlády ČR.

Práce v politickém prostředí ji zřejmě inspirovala ke vstupu do politiky. Proto se v roce 2008 rozhodla vstoupit do ČSSD. Není se čemu divit, když v té době dokázali sociální demokraté ve volbách běžně urvat okolo 30 %. Z Maláčové se tak postupně začala formovat oranžová socialistka s velkým sociálním cítěním. V listopadu 2012 se stala dokonce místopředsedkyní Oranžového klubu, tedy spolku prosazujícího spravedlivé zastoupení žen ve veřejném životě. Od roku 2016 do roku 2018 působila jako členka správní rady Česko-německého fondu budoucnosti, který má za úkol podporovat česko-německé projekty.

Zlomovým okamžikem v politické kariéře Maláčové byla plagiátorská aféra ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála, který 17. července 2018 musel rezignovat na svůj post. Předseda ČSSD Jan Hamáček si zřejmě všiml poctivé úřednické práce Jany Maláčové, a proto ji navrhl jako jeho nástupkyni. A tak se o dva týdny později i stalo. Z ověřené úřednice se tak stala nová ministryně práce a sociálních věcí, která při svém jmenování prohlásila, že se zaměří na rodinnou politiku a téma stárnutí. V rozhovorech se často zmiňuje, že chce změnit model levné práce v Česku, ale zároveň svými levicovými návrhy podporuje lidi v tom, aby nepracovali. To se týká i pracujících osob, kterým ČSSD slibuje kratší pracovní týden. Po vzoru Francie si chtějí sociální demokraté došlápnout úspěšné lidi a zavést takzvanou milionářskou daň.

Na Maláčové je zajímavé, že v podstatě kromě zvolení místopředsedkyní strany na 41. sjezdu ČSSD v Hradci Králové, se nikdy nezúčastnila žádných voleb. To je slušný výkon na to, že je už 12 let v politické straně a z toho pár let ve vrcholné politice. Totéž bychom mohli říct například i o ministryně financí Aleně Schillerové.

Nicméně život Maláčové se netýká jen socialismu a politiky. Ve svém volném čase se ráda věnuje četbě a má ráda kulturu. Ráda společně s manželem chodí do kina a divadla. Její manžel Aleš Chmelař je samozřejmě také člen ČSSD. Zajímavé na něm je, že pochází z Brna a je o 6 let mladší než Maláčová. Od prosince 2018 pracuje na pozici náměstka ministra zahraničních věcí ČR pro řízení evropské sekce. Náměstek a ministryně se mají určitě dobře, ale my jim to přejeme. Éra ČSSD stejně v příštích volbách skončí, protože se dost možná sociální demokraté nedostanou do Poslanecké sněmovny, natož do vlády.

Podobné články

Doporučujeme

Další články