fb pixel
Vyhledávání

George Floyd není první. Rodney King byl symbolem rasových nepokojů na začátku 90. let

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Protesty v USA, které vyvolala smrt Afroameričana George Floyda po brutálním zásahu policisty, stále pokračují a navíc se z nich stává celostátní problém. Policejní brutalita byla spouštěcím momentem k rabování, zapalování aut a násilným demonstracím na mnoha místech Spojených států amerických. Příběh připomíná události okolo černošského dělníka Rodneyho Kinga, který se roce 1991 stal obětí policejního násilí.

Martin Miko
Martin Miko 1.6.2020, 12:29

Příběh Rodneyho Kinga

Historie se opakuje a u rasových nepokojů v USA to platí dvojnásobek. Namátkově můžeme zavzpomínat na rasové nepokoje v Detroitu v roce 1967, které byly považovány za dosud jedny z největších v historii země. Tehdy trvalo rabování, pouliční výtržnosti a pálení budov neuvěřitelný týden a celkem bylo 43 lidí zabito a dalších 467 vážně zraněno. Hasiči navíc museli zasahovat u stovky požárů, jejichž následkem bylo více než 1400 zničených budov. Doufejme, že současný protest v USA nezajde až do takových rozměrů jako před 53 lety, avšak i v tomto případě se jedná o masovou akci, která probíhá napříč celou zemí.

Současné masivní nepokoje a rabování, které probíhají jako reakce na smrt Afroameričana George Floyda, nápadně připomíná události z 3. března 1991, když se americký dělník afroamerického původu Rodney King stal obětí policejní brutality, které předcházela jeho rychlá jízda po dálnici. Nesmíme zapomínat na to, že King byl v podmínce a jako bonus řídil pod vlivem alkoholu. Při zatýkání v americkém Los Angeles byl brutálně zbit policisty za to, že neuposlechl jejich výzvu k tomu, aby zastavil vozidlo. Následně byl pod výhružkou střelby donucen k vystoupení z automobilu. Losangelští policisté se následně na Kinga vrhli a surově ho zmlátili obušky. Celkem se tak od policistů dočkal 33 ran obuškem a 6 kopů.

Podle lékařské zprávy skončil Rodney King s jedenácti zlomeninami lebky, frakturou lícní kosti, zlomeným kotníkem, poškozením mozku a ledvin. Policisté se prý nestyděli o surovém napadení vtipkovat před zdravotními sestrami v nemocnici.

Celá událost však byla natočena jistým Georgem Hollidayem, který následně poskytl brutální nahrávku lokální televizi KTLA. Z videozáznamu se stal celostátní „hit“, nad kterým se pohoršovali dokonce i lidé za hranicemi země.

Čtveřice policistů, která Rodneyho Kinga surově zmlátila, následně stanula u soudu za použití nepřiměřeného násilí. Soud je 29. dubna 1992 zprostil obvinění, což v celé jižní části Los Angeles rozpoutalo obrovskou vlnu nepokojů. Převážně Afroameričané a Hispánci se nedokázali smířit s rozhodnutí soudu a dali to svému městu pořádně najevo. Tisíce naštvaných lidí rabovaly v obchodech nebo zastavovaly řidiče automobilů a surově napadaly řidiče. Událost označovaná jako nepokoje Rodneyho Kinga se tak navždy zapsala do historie USA jako série nepokojů, žhářství a vandalství, které trvalo celkem 6 dnů. Vyhrocenou situaci zastavil až zásah Národní gardy, což v podstatě znamenalo, že tehdejší americký prezident George Bush starší do LA poslal armádu o celkovém počtu přes 10 tisíc lidí (4 500 vojáků a 6 000 členů Národní gardy).

Výsledkem nepokojů bylo 58 mrtvých, 2000 zraněných a více než 11 tisíc zatčených osob. Škoda se odhaduje na více než jednu miliardu amerických dolarů. O rok později se konal nový soud s policisty, kteří napadli Rodneyho Kinga. Porota označila dva policity za vinné z důvodu porušení občanských práv napadeného.

Nejlépe z celé situace vyšel samotný Rodney King, který jednak přežil a také získal odškodné ve výši 3,8 milionu dolarů. Navíc se zapsal do historie jako aktivista a později i spisovatel. Jeho život se však po incidentu a nepokojích výrazně nezměnil. Sice získal miliony dolarů, ale jeho založené nahrávací studio Straight Alta-Pazz Records určené pro znevýhodněné menšiny zkrachovalo. V 90. letech byl pak ještě mnohokrát chycen za volantem pod vlivem omamných látek. V roce 1995 byl zatčen za to, že srazil autem svou ženu, za což si vysloužil 90 dnů ve vězení. Později byl umístěn do protidrogové léčebny, a to během 5 let hned dvakrát, což mu očividně nepomohlo. Dne 17. června 2012 byl nalezen mrtvý na dně bazénu. V krvi měl stopy alkoholu i drog. V roce 2014 natočil americký režisér Spike Lee divadelní hru s názvem Rodney King, kterou si můžete pustit na Netflixu. Osobně však doporučujeme dokumentární film LA 92, který pojednává právě o losangelských nepokojích a osobě Rodneyho Kinga.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články