Před 53 lety došlo v Detroitu k největším rasovým nepokojům v historii USA – G.cz
Vyhledávání

Před 53 lety došlo v Detroitu k největším rasovým nepokojům v historii USA

Dne 23. července roku 1967 se v Detroitu odehrály největší rasové nepokoje v dějinách USA. Celá šedesátá léta ve Spojených státech amerických se nesla v duchu vzpoury černošského obyvatelstva, kterým však předcházela policejní razií v jistém baru, který navštěvovali pouze Afroameričané. Na námět této události byl dokonce v roce 2017 natočen film s názvem Detroit, který celé občanské povstání vykresluje.

Martin Miko
Martin Miko 23.7.2018, 20:23

Týden trvající násilí na konci července roku 1967 v ulicích Detroitu si vyžádalo celkem 43 mrtvých, z toho 33 afroameričanů a 10 bělochů, a přes tisíc zraněných osob. Nepokoje zahrnovaly rabování, žhářství a ničení celého města. Celé této události předcházela policejní razie v černošském baru, který se jmenoval U Slepého prasete. Dle výpovědí pamětníků dokonce tato událost překonala vzpoury z roku 1943 v počtu obětí i majetkové újmy ve městě.

Aby mohl guvernér Detroitu George W. Romney ukončit tyto rasové nepokoje, tak musel požádat tehdejšího amerického prezidenta Lyndon B. Johnsona, aby povolal Národní gardu, přesněji část rezervních složek, která měla nepokoje ve městě uklidnit. Do města tak zavítala armáda s tanky, která zapříčinila obrovské škody v centru města, kde byl vyhlášený výjímečný stav.

Celkové škody však byly astronomické. 2 509 obchodů bylo vyrabováno nebo lehlo popelem, z 388 rodin se staly bezdomovci a dalších 412 budov bylo poškozeno natolik, že musely být zdemolovány. Výše škody byla tehdy odhadována zhruba na 45 milionů dolarů.

V roce 2017 vznikl na námět těchto šílených událostí historický film s prostým názvem Detroit, který se soustředil na události kolem incidentu v The Algiers Motelu. Ten se odehrál ve třetí den detroitských nepokojů. Výsledkem rasově motivované bitky byla smrt tří černých mužů a zranění mnoha dalších.

A zde je 5 zajímavostí o katovi, který sloužil Hitlerovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články