NASA
Astronauti Doug Hurley a Bob Behnken přiletěli do NASA Kennedy Space Center už před týdnem. A tiskovka se konala na čerstvém vzduchu a s rozestupy. Už to udělalo z koronaviru jedno z důležitých témat odletu. Samotných astronautů se virus až tak nedotknul, protože ti před odletem do vesmíru beztak dodržují přísná karanténní opatření a navíc je to dobrý trénink na pobyt v ISS, kde jsou hygienická nařízení ještě přísnější. A právě tam oba pánové míří.
Správce NASA Jim Bridenstine zase k tématu krize na tiskovce podotknul, že právě teď jsou lety do vesmírů důležitější než kdykoli dřív. “V šedesátých letech jsme spojili svět tím, že jsme dostali člověka na Měsíc,” řekl a dodal, že něco takového by si lidstvo zasloužili znovu. A vnímá právě tenhle odlet jako podobně historickou událost.
Proč? Protože jednak NASA poprvé veze astronauty do vesmíru se soukromou společností, totiž SpaceX, ale hlavně jim to dovoluje poprvé za skoro dekádu odletět do vesmíru přímo z území Spojených států. Agentura se totiž před lety vzdala vlastních raketoplánů a všechny lety šly přes Bajkonur na ruských strojích. Zapojení SpaceX do procesu je tedy ohromným krokem kupředu.
Celá NASA je dokonce tak dojata, že vrátila zpátky staré logo agentury, takzvaného červa. Můžete se na něj podívat v naší galerii.
SpaceX
Pro každého, kdo odpaloval raketoplány z USA v minulé éře, by byla návštěva dnešního startu vážně zážitkem. Spousta věcí se díky zapojení společnosti Elona Muska značně zmodernizovalo. K místu startu se po letišti jede Teslou (neasi) a v modulu Crew Dragon se velká část ovládání provádí přes dotykovou obrazovku.
Taky nové skafandry připomínají spíš sci-fi romány než klasické lety do vesmíru. V základu nejsou tak robustní, designově bílé a prostě tak nějak hi-tech.
Bridenstine ale připomíná, že pod všemi těmi SpaceX technickými vychytávkami Elona Muska pořád sídlí poctivá NASA inženýřina. Tahle spolupráce by měla být prvním krokem k projektu Artemis, díky kterému chtějí Američané začít stavět předsunutou základnu na Měsíci. Modul Crew Dragon mimochodem táhne dneska do vesmíru dva astronauty, ale pro další let se plánuje let už čtyř.
Future is now!