fb pixel
Vyhledávání

Slavíme světový den včel, hmyzu, který přežil dinosaury, ale nás už asi nepřežije

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Dnes slavíme Světový den včel a ten je každým rokem důležitější a důležitější. Včely jsou pro nás vzácnější a vzácnější, ale stejně neděláme dost proto, abychom je zachránili. Přitom jsou zcela unikátní formou života na téhle díře, které říkáme Země.

Jan Studnička
Jan Studnička 20.5.2020, 11:33

Hmyzí války

Včely se na naší planetě objevily poprvé před sto třiceti miliony let a dalších padesát milionů let jim trvalo, než si vytvořily sociální strukturu, pro kterou jsou nám dnes tak známé. Což znamená, že to, co včely dělají, dělají už osmdesát milionů let. Mája létala po okolí už v době, když po Zemi chodili dinosauři. Není divu, že jsou včely tak dobré v tom, co dělají.

Problém je, že jim jejich práci neulehčujeme. Druh, který přežil pravděpodobně hned několik kataklyzmat nakonec dojíždí na to, že chceme pěstovat o trošku větší zeleninu a postřikujeme rostliny a netřídíme odpad.

Aspoň to uvádí Evropská unie jako jeden z hlavních důvodů, proč celosvětově včelstev ubývá. Pesticidy, monokultury, znečištění životního prostředí a predátoři, kteří jsou zavlečeni z jiných krajin. Třeba změnou klimatu. O jednom takovém predátorovi jste mohli slyšet celkem nedávno, jsou to OBŘÍ SRŠNĚ!

Píšeme OBŘÍ SRŠNĚ kapitálkami, protože to zní jako název padesátkového monster filmu, jehož název v černobílém traileru ohlásí dramatický hlas pana hlasatele. Ale vážně, sršeň mandarínská je bezpečná bestie. Šest milimetrů dlouhé žihadlo, šest centimetrů má tahle sviňa na délku a osm centimetrů rozpětí křídel, to už je hmyz, který můžete (a měli byste!) odpalovat baseballkou. Třeba jako v Mlze nebo Jumanji nebo ve filmu OBŘÍ SRŠNĚ! Proč jsou pro včely nebezpečné? Protože sršně podnikají na včelí hnízda masové útoky. Nejdřív pošlou průzkumníka, ten najde hnízdo, a pokud se ho včelám nepodaří včas zabít, sršně se vrátí v hojném počtu. Útok padesáti kusů dokáže během několika hodin vyvraždit desetitisícové včelstvo. Útočníci většinou mrtvé včely nežerou, jenom je odhazují stranou, protože jdou po plástvích, kde můžou žrát nevylíhlé larvy včel. Ty mají větší výživovou hodnotu. HMYZÍ VÁLKY!

Je to jako kdyby někdo vyvraždil všechny dospělé ve městě jenom proto, aby si mohl udělat grilovačku ve školce.

Životní práce

Vidíte, s čím vším se musí včela potýkat? Sršně, Babiš, nešťastná bytová situace… Přitom je každá z nich taková šikovná holka. Věděli jste, že jedna včela za svůj život vyrobí nějakých pět gramů medu? To je jedna čajová lžička. Aby včely udělaly kilogram medu, musí se sakra nalítat. Dohromady včely třikrát obletí Zemi, než nasbírají kilo medu. Jakože.

A žádné jiný takový hmyz na planetě neexistuje. Včely jsou jediným hmyzím druhem, který se nám povedlo alespoň trochu domestikovat, proto bychom je měli chránit. Jsou důležité a zdravé nejenom pro nás, ale i pro ekosystém. A pořád jich ubývá. Mimochodem, matka roje dokáže vyplodit až dva tisíce vajíček denně, takže si uvědomte, jak rychle včel ubývá.

Myslete na to, až si budete sladit čaj. Co trvalo jedné včele celý jeden život dát dohromady.

Podobné články

Doporučujeme

Další články