V hlavní roli otevírání hranic
Česko čeká ode dneška mnoho změn. S koncem nouzového stavu by se totiž mělo všechno vrátit do starých kolejí. Věřili byste tomu, že od 12. března jsme byli „v zajetí“ mimořádných opatření, které zahrnovaly kromě uzavření hranic i uzavření škol, většiny obchodů nebo omezení volného pohybu? Většina těchto zákazů byla naštěstí vládou postupně uvolňovánána, avšak i v těchto dnech jsme svědky mnoha omezení a restriktivních opatření, a to vše kvůli koronaviru. Od 25. května se můžeme těšit na další uvolňování, o čemž jsme vás již několikrát informovali.
Tématem číslo jedna je v tomto týdnu cestování do zahraničí a opatření na hranicích. To bude vláda řešit na začátku týdne. V současnosti mohou na naše území vstoupit pouze cizinci, kteří tu mají rodinu nebo cestují skrz naši zemi do své rodné země nebo do ní jedou za účelem práce nebo studia. Samozřejmostí je i volný vstup pro řidiče mezinárodní dopravy, diplomaty nebo lékaře. Výjimky se dávají pouze v mimořádných situacích jako jsou pohřby, svatby nebo neodkladné návštěvy u lékaře.
Naproti tomu Češi mohou opustit hranice již pár týdnů bez problémů, avšak při návratu domů musí disponovat negativním testem na koronavirus. Výjimku opět tvoři zdravotnický personál a zaměstnanci kritické infrastruktury, kteří jedou do zaměstnání takzvaně „na otočku“, tedy že se do 24 hodin vrátí. Ti však musí předložit do 3 dnů negativní test na koronavirus, jinak jim hrozí karanténa.
O volnějším režimu mezi sousedními státy a dalšími státy EU uvažuje česká vláda od minulého týdne. I proto se momentálně řeší rychlejší otevření hranic s Německem a Rakouskem, a to především kvůli pendlerům a jednodušímu cestování. V současnosti je otevření těchto hranic naplánováno na 13. června, avšak vláda řeší, že by se tak mohlo udát už dříve. Vše se bude posuzovat na základě názoru ministerstva zdravotnictví a údajích z pohraničních přechodů v Chebu a Domažlicích, jak uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. Česko je do těchto kroků tlačeno i tím, že sousední státy rovněž otevírají hraniční přechody.
Například Rakousko v neděli otevřelo všechny svoje hraniční přechody s Maďarskem, Slovenskem i Českem. Naproti tomu Německo se rozhodlo od soboty uvolnit hraniční kontroly se všemi svými sousedními státy, a navíc plánuje na tento týden mezinárodní konferenci o otevření hranic s deseti nejoblíbenějšími destinacemi, kam Němci nejraději jezdí na dovolenou. Slovensko se prozatím rozhodlo prodloužit hraniční kontroly do 27. května, nyní se zdá, že bychom mohli bez problémů cestovat na Slovensko a zpět už v první polovině června. Náš poslední sousední stát, tedy Polsko, má nastavené uzavření hranic podobně jako my, tedy do 12. června.
Podle předního českého epidemiologa a šéfa projektu Chytrá karanténa Romana Prymuly by se mohly hranice s okolními státy otevřít už tento týden. Nicméně podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) víme, že od 26. května bude možné překročit naše hranice a kontroly budou pouze namátkové. „Dál však bude platit (až na platné výjimky) povinnost předložit při vstupu do ČR negativní test na covid-19,“ uvedl Hamáček na svém Facebooku.
Čechy nejvíce zajímá, jak to bude v létě s dovolenou v Chorvatsku. A není se čemu divit, když ho navštíví každoročně okolo jednoho milionu lidí. Vzhledem k tomu, že velká část chorvatské ekonomiky je postavena na turistickém ruchu, tak bylo v zájmu země uvolnit chorvatské hranice pro turisty co nejdříve. I proto se turisté po překročení chorvatských hranic nemusí obávat povinné karantény. Pokud vás zajímá, jak se k této problematice staví český ministr zahraničí, doporučujeme náš nedávný rozhovor.