fb pixel
Vyhledávání

Royal Albert Hall a jiné stavby, bez kterých by Londýn nebyl Londýnem

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

O Londýnu - hlavním městě Spojeného království Velké Británie a Severního Irska se tvrdí, že společně s americkým New Yorkem a japonským Tokiem patří k nejdůležitějším městům na světě. A že londýnská City je jedním z největších světových obchodních center. Určitě se této metropoli na Temži také nedá upřít ještě jeden fakt – představuje kulturní centrum, ve kterém se pořádá celá řada výstav, koncertů a dalších eventů. Může se pyšnit také nezaměnitelnou architekturou. Obojí posledně zmiňované v sobě beze zbytku naplňuje slavná Royal Albert Hall, která dnes slaví své 149. narozeniny.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 29.3.2020, 12:34

Stejně jako ostatní části světa, je Londýn aktuálně postižený koronavirovou nákazou, které se snaží čelit. Bohužel, je to právě toto město, které je zasažené opravdu masivně. Nechceme ve vás ale prohlubovat ještě více ponuré nálady a Londýn si tak společně připomeneme jako oblíbené pulsující město, kam se určitě v budoucnu zase rádi vrátíme. A o dnešní slavné oslavenkyni vám přinášíme trochu podrobnější informace. Určitě si to zaslouží!

Pocta princi Albertovi

Royal Albert Hall of Arts and Sciences, v češtině pal Královská Albertova hala umění a vědy, tak zní celý název tohoto kulturního stánku. Jedná se o halu pro pořádání koncertů a jiných uměleckých aktivit, která byla věnovaná manželu královny Viktorie, princi Albertovi. Právě po něm má i své jméno. Nachází se v jižním Kensingtonu v obvodu Kensington a Chelsea. Tvoří část národního památníku prince Alberta, jehož dekorativní částí je Albertův památník na sever od Royal Albert Hall v Kensingtonských zahradách.

Veřejnosti se hala otevřela 29. 3. 1871 a úvodní proslov měl princ Edvard. Poté následoval slavnostní koncert, při kterém se ale projevily problémy s akustikou sálu, které se dlouhodobě táhly a eliminované byly až roku 1969 montáží řady velkých sklolaminátových rozptylových disků, které jsou označované jako houby nebo létající misky, pod střechu sálu pro odstranění typické ozvěny. Dodnes se uvádí, že hala je jediné místo, kde si může být britský skladatel jistý, že své dílo uslyší dvakrát.

Další zajímavostí je, že v Royal Albert Hall jsou umístěny druhé největší varhany Velké Británie. Rozhodně nečekejte, že by se zde pořádaly pouze koncerty vážné hudby, i když se zde tradičně odehrává festival hudební klasiky Proms. Své místo zde našly rockové koncerty, konference, plesy, ale také baletní, operní a cirkusová představení. Využívá se také pro sportovní akce jako jsou klání v boxu, tenisu a zápasu (včetně prvního turnaje v sumó, konaného mimo Japonsko). Hala má kapacitu 8000 návštěvníků, i když současné bezpečnostní předpisy dovolují maximální počet 7000.

Must see

Ale jak už jsme psali, Londýn má plno dalších skvostů, které by neměly uniknout vaší pozornosti. Podívejte se do naší galerie a zatím si tak připomeňte některé stavby, bez kterých si britskou metropoli neumíme představit, a které prostě musíte vidět.

Závěrem si dovolíme trochu parafrázovat ono známé „God Save the Queen“ na „God Save London“ a nejen jeho… Londýne, tak snad brzy na viděnou!

Podobné články

Doporučujeme

Další články