Luskoun je zachráněn
Podobně jako nosorožčí roh, tygří zuby a sloní předkožky, ani šupiny z luskouna reálně nikdy k ničemu nebyly. Jsou jen součástí receptur “tradiční medicíny”. Víte, té medicíny, o které čínské úřady tvrdí, že umí pomáhat s koronavirem? Ano, tak té tradiční medicíny. Dá se pochopit, že si někdo nastrouhá nosorožčí roh do čaje a chce tím léčit svoji erekci. Má to narativ, nosorožci jsou velcí samci, je tam ten vztyčený roh a podobně… samozřejmě je to blbost. Ale k čemu šupiny luskouna? Co je tam za příběh? Budete potom obrnění proti útokům cizích lidí? Je to jako slavné homeopatikum na křivdu Andreje Babiše?
Čína teď pomalu máčí palec ve vodách jednadvacátého století a oznámila, že čínské státní pojišťovny přestávají hradit léky vyrobené z luskounů. Jenom tohle jedno opatření by mohlo údajně zachránit od vymření celou africkou populaci luskounů. Ceny totiž budou pro spotřebitele natolik astronomické, že by to mělo celý byznys když ne vypnout, tak minimálně zpomalit.
Není to asi něco, nad čím by se dalo skákat nadšením, spíš je otřesné, že doteď lov luskounů defakto platila čínská vláda a to vlastně naprosto bezdůvodně. Protože co se zvířat týče, Číně většinou stačí, že žije jejich osm pand.
S pandami mají mimochodem luskouni velkou spojitost, alespoň pro nás. Poté, co primátor Hřib ukázal Číně vztyčený prostředníček, bylo jasné, že do pražské ZOO žádnou pandu v životě nedostanem. Protože Čína si udělala na to zvíře monopol. Takže pražská ZOO nakonec dostane tchaj-wanského luskouna. Protože Tchaj-wan má moc rád luskouny. Dokonce se mu říká “Ostrov luskounů”, je to jejich ceněná komodita.
Hm… jestli pak to má něco společného s tím, že čínská vláda tak dlouho aktivně platila jejich lov?