Koronavirus v Itálii
V Itálii je už pět obětí koronaviru. Nový typ viru trápí sever země již od minulého týdne. Nemoci jako první podlehli 78letý muž a 76letá žena, v neděli zemřela rovněž starší žena, která trpěla rakovinou. Následoval 84letý muž z Bergama, který byl již hospitalizován v nemocnici kvůli jiným onemocněním. Číslem pět je 88letý muž z Caselle Landi, malé obce ležící asi 60 kilometrů od Milána.
V 11 městečkách začala platit karanténa a úřady hlásí celkem asi 167 nakažených. Nejvíce pacientů je v Lombardii, kde bylo potvrzeno 167 případů s koronavirem. V regionu Emilia Romagna zaregistrovali 18 nakažených. Méně než deset potvrzených nemocných je pak v Piemontu a Tridentu-Horní Adiže. Jeden případ nahlásila také oblast Lazio, kde se nachází i hlavní město Itálie Řím, a kde se již dva lidé úspěšně uzdravili. V Benátsku je 27 nakažených.
Benátský festival má stopku
Právě v reakci na mimořádnou situaci se Benátky rozhodly letos raději zrušit legendární festival masek, který se ve slavném a turisty vyhledávaném městě koná vždy v zimních měsících, zpravidla 10 dní před popeleční středou. Populární akcí žije vždy celá metropole a navíc má více než 700letou tradici. První písemné zmínky o karnevalu totiž pochází z roku 1268, podle hsitoriků se ale tato sláva v Benátkách koná už od 11. století.
Během festivalu chodí Benátčané po městě v maskách, které se skládají s tradičních škrabošek a k nim ladících dobových kostýmů. Někteří se nechávají přespolními návštěvníky fotit ochotně, jiní za peníze. Masky i kostýmy se v rodinách často dědí. Vše začíná tzv. "letem anděla", během něhož se vybraný akrobat vznáší na ocelových lanech nad náměstím sv. Marka a naopak vrcholí velkolepým plesem s ohňostrojem tamtéž. My jsme Benátky v době konání karnevalu před pár lety navštívili. Fotky, co se nám tehdy podařilo ukořistit, si prohlédněte v následující galerii:
Je jasné, že až bude koronavirová krize zažehnána, maskovaní Benátčané se do ulic města opět vrátí. Festival masek už jednou totiž málem zahynul, a to v roce 1797, kdy město dobyl Napoleon. Ten se bál možných nepokojů, a tak všechny veřejné davové akce zakázal. Tradice byla obnovena až o 200 let později, roku 1979. A když tato zábava přežila Napoleona, přežije i nějakou malou, bezvýznamnou chřipkovou epidemii, no ne?