Co dělají legendární hokejisté dnes?
Zde jsou nejzajímavější osudy českých hokejistů, kteří nás reprezentovali na OH v Naganu v roce 1998. Tato sportovní událost se dodnes považuje za turnaj století.
1. Dominik Hašek – nejlepší brankář, nejhorší podnikatel
Hokejový brankář Dominik Hašek, který získal přezdívku Dominátor, byl v roce 2012 časopisem The Hockey News vyhlášen nejlepším evropským hokejistou v historii NHL. V roce 2017 pak byl zařazen mezi sto nejlepších hráčů v historii NHL, což byl a je neuvěřitelný úspěch. Po ukončení kariéry se však bohužel rozhodl, že začne podnikat, což rozhodně nebyl dobrý nápad. Nejprve chtěl mít svou značku oblečení, na níž prodělal desítky milionů korun. Posléze se rozhodl, že vytvoří vlastní energy drink, který pojmenoval Smarty. Jeho marketingové schopnosti jsou však mizerné a lidé se mu smějí. On však stále dotuje, dotuje a dotuje.... Před lety se nechal slyšet, že dokonce uvažuje nad tím, že by kandidoval na prezidenta ČR.
2. Jiří Šlégr – z obrany do Poslanecké sněmovny
Legendární hokejový obránce, kterému při hokeji nikdo neřekl jinak než Guma. Během své bohaté kariéry vyhrál snad všechny medaile a poháry, které vyhrát lze. Je členem spolku Triple Gold Club, což znamená, že vyhrál mistrovství světa v hokeji, olympijské hry a Stanley Cup. Po úspěšné kariéře se rozhodl, že vstoupí do politiky. V roce 2010 kandidoval Jiří Šlégr za ČSSD a stal se poslancem ČR. Nyní působí ve vedení litvínovského hokejového klubu. Tam je mu nejspíš nejlíp. Na začátku roku 2020 se rozhodl kandidovat do Rady České televize, kde byl nominován do užšího okruhu uchazečů.
3. Jaromír Jágr – legenda a poslední mohykán
Jágr je nejlepší hráč v české historii a absolutní legenda v tomto sportu, kterou už nikdy nikdo nesmaže z tabulek a statistik. Je držitelem mnoha a mnoha rekordů a nikdo ho nepřekoná. V úctyhodném věku 51 let jeho kariéra stále nekončí. V současné době hraje za klub Rytíři Kladno, jehož je majitelem, a podle všeho to vypadá, že ještě nějakou dobu hrát chce a bude.
4. Roman Čechmánek – úspěchy v bráně, neúspěchy v podnikání
Tento úspěšný hokejový brankář ukončil kariéru už v roce 2009 a rovněž byl součástí českého týmu při výhře zlaté medaile v Naganu. Za svou bohatou kariéru získal tři zlaté medaile na mistrovství světa v ledním hokeji, ocenění za nejlepšího brankáře v extralize atd. Po ukončení profesionální kariéry se také rozhodl, že bude podnikat. Pokusil se vybudovat pivovar ve Zlíně, což asi nebyl dobrý nápad, když se posléze ocitl v konkurzu. Nakonec byl dokonce obviněn a obžalován z podvodu. Krajský soud ve Zlíně ho však nakonec zprostil obžaloby, protože nebyl dokázán úmyslný podvod. Jeho majetek je navíc několikanásobně vyšší než dluh.
5. Vladimír Růžička – od hráčství k trenérství
Z mosteckého rodáka se postupně stal litvínovský hokejista. Po revoluci byl prvním českým hráčem, který odešel hrát hokej do USA, kde v NHL strávil 5 let. Svou hráčskou kariéru ukončil v roce 2000, poté se stal sportovním manažerem HC Slavia Praha a začal trénovat. Po smrti reprezentačního trenéra Ivana Hlinky se stal i trenérem hokejové reprezentace. V roce 2016 byl potrestán za zpronevěru půl milionu korun. Tuto sumu měl obdržet od podnikatele Miroslava Palaščáka, který mu měl zaplatit, aby jeho syn mohl působit ve Slavii. Podle Růžičky se jednalo o sponzorský dar, jenž ostatně později vrátil. Následně se stal trenérem extraligového klubu Piráti Chomutov, ve kterém v roce 2015 podepsal desetiletou smlouvu. Chomutov v roce 2019 sestoupil do první ligy, a tak se Růžička dohodl na ukončení smlouvy. V říjnu 2019 se stal jedním ze dvou hlavních trenérů Mountfield Hradec Králové.
6. Milan Hnilička – z branky do Sněmovny
Tento kladenský odchovanec má za sebou 20 let profesionálního hokeje, který zahrnoval i několik let v NHL. Svou brankářskou kariéru ukončil v roce 2010. V roce 2017 kandidoval jako nestraník za hnutí ANO 2011 a stal se poslancem Poslanecké sněmovny. Poté začal působit jako vládní zmocněnec pro sport a navíc se stal šéfem Národní sportovní agentury, která bude rozdělovat velké peníze českému sportu.
7. Richard Šmehlík – majitel psího hotelu s černým pásem
Z hokejového obránce Richarda Šmehlíka ve službách Buffalo Sabres, kde strávil dlouhých 8 let, se po konci kariéry stal podnikatel. Provozuje totiž psí hotel. Navíc se jedná o jednoho z mála Čechů, kteří vlastní černý pás v brazilském Jiu Jitsu.