Řád pro právničku od právničky
Zatímco u nás se státní vyznamenání uděluje 28. října, tedy v den vzniku Československa, na Slovensku probíhá slavnost předávání těchto ocenění na Nový rok, kdy si Slováci připomínají vznik samostatné Slovenské republiky. Zuzana Čaputová, která byla loni červnu zvolena do úřadu slovenské prezidentky, předevčírem poprvé udělovala státní vyznamenání významným osobnostem, které ovlivňovaly současné i minulé dění v zemi, ale i ve světě.
Prezidentka Čaputová udělila na 20 státních vyznamenání, z nichž až na jedno všechny získali slovenští občané. Jedinou výjimkou se stala česká právnička a politička Milada Horáková, která byla popravena v roce 1950 v rámci vykonstruovaných komunistických procesů. Doktorka Horáková byla posmrtně vyznamenána Řádem bílého dvojkříže I. třídy, které je nejvyšším slovenským oceněním, jež může získat cizinec. Toto ocenění bylo v minulosti uděleno například Václavu Havlovi, generálu Heliodoru Píkovi či britské královně Alžbětě II.
Milada Horáková byla oceněna za mimořádné zásluhy o Slovenskou republiku, rozvoj a ochranu demokracie, lidských práv a svobod. Ocenění za doktorku Horákovou převzala Erika Maláčová, členka Klubu Milady Horákové, který se hlásí k humanistickému odkazu a dílu popravené političky.
I kvůli úzkému historickému vztahu mezi Českem a Slovenskem dochází poměrně často k oceňování českých občanů – předchůdce Čaputové v úřadě Andrej Kiska loni během své poslední ceremonie ocenil například zemřelou českou právničku Dagmar Burešovou či herce Josefa Abrháma.
Sportovci i učitelé
Zuzana Čaputová během ceremonie předala ještě dvě posmrtná vyznamenání. Prvním oceněným in memoriam se stal protinacistický a protikomunistický odbojář Martin Janec, který zemřel pouhé tři dny před slavnostní ceremonii. Zesnulý Janec obdržel Řád Ľudovíta Štúra I. třídy in memoriam, který za něj převzala jeho dcera. Dalším zemřelým oceněným se pak stal významný slovenský lékař romského původu Ján Cibuľa, který byl v roce 2001 nominován na Nobelovu cenu za mír – Cibuľa byl vyznamenán Řádem Ľudovíta Štúra I. třídy in memoriam.
Dále prezidentka Čaputová ocenila i několik významných slovenských disidentů, kteří se v roce 1989 podíleli na pádu komunistického režimu. Jednalo se například o literárního vědce a politika Petera Zajaca či studentskou vůdkyni Zuzanu Mistríkovou. Pochopitelně došlo i na další kulturně-společenské osobnosti včetně oblasti sportu, kdy si Řád Ľudovíta Štúra II. třídy převzali olympijský trenér rychlostní kanoistiky Tibor Soós a bývalý atlet Jozef Plachý.
Ani vzdělávání se ocenění nevyhnulo a své řády si odnesla například historička v oblasti architektury Klára Kubičková či středoškolský učitel informatiky Ondrej Demáček, který významně přispěl k rozvoji výpočetní techniky na Slovensku, ale i ve světě.