fb pixel
Vyhledávání

Klement Gottwald: Lid ho vynesl do prezidentského křesla. Plno z nich posléze nechal s využitím komunistické ideologie zabít

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

Představovat Klementa Gottwalda, který se dnes před 123 lety (konkrétně v roce 1896) narodil v malé vesnici Heroltice na Hané, nemá opravdu asi smysl. Tento komunistický politik, který to v roce 1948 dotáhl až na prvního komunistického prezidenta Československa, se do dějin naší historie zapsal výrazně a bohužel také krvavě a zná ho v našich končinách snad opravdu každý.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 23.11.2019, 08:21

Dětství pravděpodobně Klement Gottwald neměl moc šťastné, narodit se v té době jako nemanželský syn chudé zemědělské dělnici, asi není bůhvíjaký start do života, ale posléze si všechna příkoří vynahradil a dá se říct, že bohatě a bezohledně. Je to právě Gottwald, který se navždy vryl do historie Československa jako ten, kdo byl včele komunistického puče, na základě kterého se stal posléze prezidentem. Byl to také Gottwald, který stál za vykonstruovanými komunistickými procesy, díky kterým mnoho nespravedlivě odsouzených skončilo na šibenici, a to v čele s doktorkou Miladou Horákovou. Byl to právě Gottwald, který se tak rád paktoval se Stalinem, a který stál za vznikem tzv. PTP (Pomocné technické prapory), což byly v zásadě komunistické lágry, kam se posílali ti, co byli nepohodlní režimu – byli jich desetitisíce. Plno z nich tuto „převýchovu“ nepřežilo ať již přímo v lágru nebo posléze díky trvalým následkům. Bylo o něm obecně známé, že v hojné míře holdoval tabáku a alkoholu. Okolnosti kolem jeho stavu a také pak jeho smrt tedy byly přísně střežené, ale i tak vyplynulo na povrch, že nezemřel na žádnou chřipku, jak se snažili komunističtí pohlaváři tvrdit, ale že příčinou bylo prasklé aneurysma srdeční aorty. Jako jedna z příčin se uvádí právě jeho alkoholismus. Stejně tak se neutajilo, že trpěl syfilidou. Nenáviděný tyran zemřel 14. 3. 1953.

Prohlédněte si obsáhlou galerii, ve které si prvního dělnického prezidenta můžete připomenout, stejně tak jako některé jeho činy nebo výroky. Právě oni jasné dokumentují jeho zvrácený charakter. Neopomenuli jsme ani skutečnost, že se Klement Gottwald dostal i do televizní tvorby.

Podobné články

Doporučujeme

Další články