Depresivní zima roku 1964
Začátkem roku 1964 panovala ve Spojených státech pochmurná nálada, která se táhla od listopadu předchozího roku, kdy byl v Dallasu zastřelen prezident John F. Kennedy. Ve společnosti stále ještě převládali pocity smutku a truchlení za zabitého prezidenta. A v tom jako blesk s čistého nebe přijeli do New Yorku The Beatles. Ale nepředbíhejme ještě. Populární moderátor Ed Sullivan, který se proslavil uváděním nových zpěváků plánoval uvést ve svém pořadu mladou nadějnou britskou skupinu poté, co se stal v zimě roku 1963 svědkem davového šílenství na londýnském letiští Heathrow, které se událo, když se Beatles vrátili ze svého vystoupení ze Stockholmu – Sullivan později tvrdil, že nikdy neviděl takové nadšení z příletu letadla. Ještě ten den se rozhodl, že tihle čtyři zpívající kluci musí vystoupit v jeho pořadu.
Beatles nebyli ve Spojených státech úplně neznámí – v San Franciscu se jejich první velký hit Please Please Me hrál hned po svém uvedení v Británii na jaře 1963 a počátkem roku 1964 ovládla všechna rádia na východním pobřeží I Want To Hold Your Hand. Obchody s deskami byli zavalené nadšenými poslouchači, kteří vykoupili během několika dní všechny kopie singlu a rozhlasoví moderátoři dostávali denně stovky žádostí o přehrání tohoto nového hitu liverpoolské čtveřice. Když se v lednu rozhodla televize NBC pro zaplnění televizního programu odvysílat záznam koncertu Beatles od BBC, zjistili šokovaní technici, že si pořád naladilo více než 30 milionů diváků. A když 7. února přiletěli Beatles na čerstvé přejmenované Kennedyho letiště v New Yorku, davy fanoušků je vítali jako nikdy předtím – desítky lidí se při snaze alespoň zahlédnout jednoho z muzikantů zranily a doprava před letiště zkolabovala.
Pořad sledovalo 73 milionů diváků
A pak přišel památný 9. únor 1964. V 8 hodin večer Ed Sullivan nejprve uvedl skupinu drobným projevem a nakonec pronesl dnes již legendární frázi: „Ladies and gentlemen, The Beatles!, načež skupina spustila píseň All My Loving z nového alba With The Beatles. Diváci šíleli, Paula McCartneho nebylo přes křik fanynek skoro slyšet a ve Spojených státech nadobro propukla Beatlemanie. Poté následovala skladba Till There Was You, během které se na obrazovce objevila jména zpěváků – u Johna Lennona bylo krom toho ještě připsáno „Omlouváme se dívkám, ale je ženatý.“ Po krátké pauze se kapela vrátila s I Saw Her Standing There a nakonec zahrála svůj největší americký hit I Want to Hold Your Hand. Koncert sledovalo přes 73 milionů diváků, tedy celé dvě pětiny americké populace a na pár let se tak vystoupení Beatles stalo nejsledovanějším pořadem v lidské historii.
Noc, která změnila Ameriku
O týden později vydala nahrávací společnost Columbia pro Ameriku speciálně sestavené album With The Beatles, které se na 11 týdnů stalo nejprodávanějším albem ve Spojených státech. Písničky Beatles se hráli od New Yorku až po Los Angeles a Američané se po dlouhém smutku ze zabití prezidenta opět začali bavit. Ne nadarmo se tak 9. únoru 1964 začalo říkat „noc, která změnila Ameriku.“
A zde si přečtěte 7 zajímavostí o Kateřině Brožové.