fb pixel Nigerijská policie zastřelila dvanáct lidí na demonstraci proti policejní brutalitě – G.cz
Vyhledávání

Nigerijská policie zastřelila dvanáct lidí na demonstraci proti policejní brutalitě

Zdroj: YouTube.com - FRANCE 24 English

Nigérií zmítají protesty proti zvláštnímu oddělení místní policie, které je dlouhodobě podezírané z korupce. Přes uklidňování oficiálních míst se demonstrace rozšířily z Lagosu do dalších měst a pro jejich potlačení byla povolána armáda, která byla začleněna do bezpečnostních složek a která se rozhodla použít ostrou munici. Zatím je potvrzených dvanáct mrtvých.

Jan Studnička
Jan Studnička 22.10.2020, 11:22

SARS

OK, nejdřív trochu kontextu a… vydržte, chvíli to bude znít jako bychom si tuhle věc vymýšleli na místě. Takže, v osmdesátých letech se celá Nigérie v podstatě proměnila v South-Central Los Angeles. Všude byly gangy, všude. A nikdo je nebyl schopen zastavit. Přepadávání aut, obchodů, přestřelky na ulicích, prostě peklo. Nigérijská policie tedy dala v roce 1984 (!) dohromady speciální oddělení, které se mělo s hrozbou gangů vypořádat, jmenovali se Special Anti-Robbery Squad, tedy SARS.

A SARS vyčistil ulice velice důkladně, protože se s nikým moc nepárali. Měli povolení střílet dle uvážení a hojně ho využívali. Jenomže jakmile jednotka vystřílela všechny potenciální hrozby, objevilo se v podsvětí vakuum moci, a kdo byl v tu chvíli největší alfa nigerijských ulic? SARS. Od začátku devadesátých let začaly vyplouvat vážně znepokojivé zprávy o tom, že jednotka unáší lidi, mučí lidi, obchoduje s drogami nebo zbraněmi. A situace se zhoršovala.

Jenom mezi lety 2017 a 2020 Amnesty International zjistilo téměř sto případů mučení, překračování pravomocí a policejní brutality. Mezi kritiky podobných praktik je i Sulani Kwajafa, někdejší policejní komisař a zakladatel jednotky SARS. Uznává, že si v osmdesátkách nebrali servítky, ale od té doby se jednotka stala jenom dalším gangem.

Pomyslnou poslední kapkou se stalo virální video, na kterém dva maskovaní SARS ozbrojenci na ulici popravili bezbranného mladíka.

Demonstrace

Video se objevilo začátkem října a ve městech se začalo protestovat. Úřady na to ohlásily, že video je fake, a že už zatkli člověka, který je za tu nechutnou propagandu odpovědný… ale to jen namíchlo další a další nespokojené občany. Deseti tisíce lidí demonstrovaly po celý říjen, nigerijský internet nežije ničím jiným než #EndSARS.

12. října prezident Muhammadu Buhari oznámil, že veřejnosti vyhoví a jednotku rozpustí. Dodal také, že je to jenom “prvním krok k celkové reformě policie a ozbrojených složek”. Vypadá to ale jako prázdné sliby, protože se zjistilo, že členové SARS budou jenom přeloženi do jiných oddělení. Protesty se tedy rozjely s plnou silou a nigerijská vláda povolala na jejich potlačení armádu.

A ta začala při první tvrdé srážce s demonstranty střílet do lidí. Oficiálně je dvanáct mrtvých a bezpočet raněných. OSN volá po uklidnění situace, Británie také, Joe Biden už apeloval přímo na prezidenta Buhariho… a ten by chtěl určitě taky klid, ale nevypadá to, že by se jeho lid hodlal uklidňovat. Další protesty jsou vyhlášeny ve všech velkých městech země už do konce týdne.

Podobné články

Doporučujeme

Další články