Neznámý zakladatel Applu: Podíl prodal za 800 dolarů, dnes by z něj byl miliardář

Obrázek uživatele Jan Palička
30.04.2018, 08:25

Když se řekne Apple, každý si automaticky jako zakladatele vybaví vizionářského Steva Jobse. Ti, kteří se o historii firmy více zajímají, si nejspíše vzpomenou i na jeho obchodního partnera Steva Wozniaka. Jednu ze současně nejsilnějších společností zabývajících se vývojem, výrobou a prodejem elektroniky spolu s Jobsem a Wozniakem ale ve skutečnosti zakládal ještě třetí muž. Na Ronalda Wayna ovšem historie zapomíná, jelikož svůj podíl v Applu velmi záhy prodal. Dnes toho nelituje, ačkoli by mohl být miliardářem.

Apple bezesporu patří mezi nejzásadnější technologické giganty 21. století. Společnost, která světu dala MacBook, iPod, iPad nebo iPhone je celosvětově známou legendou. S Applem si všichni spojují především zakladatele společnosti, kterým byl Steve Jobs. Právě tenhle vizionář, v ‚nerdovských‘ lennonkách a roláku nadšeně představoval všechny novinky z produkce Applu, bez nichž si dnes mnozí z nás nedokáží představit své životy. U zrodu firmy ale nebyl sám.

Druhou, byť méně výraznou osobností, byl v začátcích Applu také Jobsův obchodní partner Wozniak, křestním jménem rovněž Steve, který s ním vedl tuhle původně ‚garážovou‘ firmu do roku 1985. Spolu s Jobsem a Wozniakem však Apple v roce 1976 zakládal ještě další, třetí muž, jehož jméno se z počítačové historie poněkud vytratilo. Ronald Wayne připravil zakladatelskou smlouvu a v začátcích Applu se staral o administrativu. Jeho angažmá ale nemělo dlouhého trvání. Firmu opustil po pouhých deseti dnech.

Wayne držel v Applu desetiprocentní podíl. Jenže netrvalo to ani dva týdny, kdy se rozhodl se, že se od Jobse a Wozniaka nechá z firmy vyplatit a opustí ji. Nelíbily se mu totiž finanční plány zbývajících dvou partnerů a obával se, že obchodní model Jobse s Wozniakem je příliš rizikový, a on nehodlal kvůli jejich hazardérství tahat Apple z dluhů. Za svých deset procent obdržel 800 dolarů. K tomu dostal ještě dalších 1500 dolarů za to, že proti Applu nebude v budoucnu vznášet žádné požadavky a nebude na společnost podávat žaloby. V přepočtu na dnešní peníze se zohledněním inflace si Wayne v Applu vydělal zhruba 10 tisíc dolarů, tedy v přepočtu cca 230 tisíc korun.

Kdyby ale Wayne svůj desetiprocentní podíl neprodával a držel ho do dnešních dní, byla by jeho hodnota úplně jiná. 10% z celkové hodnoty akcií Applu dnes činí zhruba 75,5 miliard dolarů. Vzhledem k tomu, že hodnota podílů zakládajících společníků se se vstupem investorů snížila, reálně by hodnota Waynova podílu byla zhruba 67 miliard dolarů. To v přepočtu představuje neuvěřitelých 1,5 bilionu korun.

Wayne, který je dnes obyčejným důchodcem, svého rozhodnutí nelituje. Říká, že jednal podle svého nejlepšího vědomí a za dané situace by se dnes rozhodl stejně. „Bylo to, jako když dospělý sleduje dvě děti, jak si hrají na byznys. Jen těm dvěma dětem – Jobsovi a Wozniakovi – jejich hra vyšla. Nikdy jsem jim nezáviděl a přál jsem jim to,“ říká muž, který dnes mohl patřit mezi nejbohatší lidi na světě.

Po Wayneovi přeci jen v Applu něco zůstalo. Jako absolventt umělecké školy navrhl první logo společnosti – perokresbu s Isaacem Newtonem sedícím pod jabloní, z níž mu na hlavu spadlo jablko, které ho inspirovalo ke zformulování teorie gravitace. Sám Wayne po odchodu z Applu krátce pracoval v počítačové firmě Atari a následně se živil prodejem známek. Napsal i několik knih o tom, jak stál u zrodu jedné z nejznámějších firem všech dob. Sám ale nikdy žádný z produktů Applu nevlastnil.

Zde si můžete připomenout, jak šel čas s iPhonem.


Komentáře

Doporučeno pro vás