fb pixel Nezaměstnanost v říjnu v Česku klesla. Je to prý ale jev dočasný – G.cz
Vyhledávání

Nezaměstnanost v říjnu v Česku klesla. Je to prý ale jev dočasný

Zdroj: Pixabay.com/public domain/ Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

Alespoň trochu pozitivní zprávy - nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla na 3,7 procenta. Je to mírný pokles, v předchozích třech měsících dosahovala 3,8 procenta. Údaje dnes zveřejnil Úřad práce ČR. V evidenci úřadů práce v Česku bylo ke konci října 271.685 nezaměstnaných, nejméně od letošního června. Zároveň je to ale nejvyšší říjnová hodnota od roku 2016. Loni v říjnu bylo v Česku bez práce 2,6 procenta lidí. A nárůst nezaměstnaných prý teprve přijde, říkají odborníci.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 4.11.2020, 11:47

Prý to teprve přijde

Podle analytiků růst nezaměstnanosti v Česku teprve přijde. Tento názor má i ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda. „Míra nezaměstnanosti v ČR zůstává „zázračně" nízko, nejníže v zemích Evropské unie. V říjnu dokonce poklesla, a to z úrovně 3,8 na 3,7 procenta. Jde o potvrzení toho, že jarní opatření vlády na podporu zaměstnanosti, zejména programy Antivirus, byly účinné. Nenaplňují se obavy těch, kteří zjara tvrdili, že vládní pomoc ekonomice je nedostatečná a že se proto už na podzim může dostavit ekonomická katastrofa. Trh práce v ČR ale pochopitelně není v přirozeném stavu. Vládní podpůrné programy typu programů Antivirus vytvářejí umělou zaměstnanost a konzervují pracovní místa, o něž už možná nebude nikdy přirozený tržní zájem. Proto je třeba vnímat současnou nízkou míru nezaměstnanosti jako určitý klam. Trh práce si teprve musí projít „pročištěním"", které v příštím roce může míru nezaměstnanosti zvýšit až k úrovni osmi procent. To však nic nemění na to, že první vlnu pandemie zvládla vláda z pohledu situace na trhu práce velmi dobře,“ komentuje Kovanda zveřejněná data.

S ohledem na pokračující vládní programy počítají ale jen s pozvolným zvyšováním nezaměstnanosti. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v předchozích měsících uvedla, že za dobrým vývojem je hlavně kurzarbeitový program Antivirus. Tuto informaci přinesla ČTK. Ministryně Maláčová by se k nezaměstnanosti v Česku měla vyjádřit dnes odpoledne. Samozřejmě to budeme sledovat a informace vám přineseme.

To, že se dá čekat vyšší počet nezaměstnaných potvrdil i Jan Karmazín, ředitel odboru zaměstnanosti z Generálního ředitelství Úřadu práce ČR. „Přepokládáme, že v následujících měsících nezaměstnanost v souvislosti s útlumem sezonních prací, zejména v zemědělství a v lesnictví, pravděpodobně vzroste. Ve větším počtu by se mohli začít hlásit také pracovníci z oblasti služeb," uvedl.

Zájem je o dělníky i řemeslníky

V říjnu úřad práce evidoval nově přihlášených přes 36.000 osob, což bylo zhruba o 14.500 méně než v září. Nejvíce nových nezaměstnaných, 4523, hlásí Praha a Moravskoslezský kraj, který evidoval 4371 uchazečů. Naopak nejméně nových uchazečů evidoval úřad na Vysočině, a to 1420.

Naproti tomu volných pracovních míst v říjnu zhruba o 6000 meziměsíčně ubylo. Úřad práce jich evidoval celkem 310.730. Zaměstnavatelé v říjnu nahlásili 33.776 nových volných pracovních míst, v předchozím měsíci úřad naopak obsadil, a následně z evidence vyřadil, 42.919 volných pracovních míst. Sám úřad uvedl v tiskové zprávě, že se jedná o „dynamický proces.“ A jaké profese nejlépe najdou na trhu práce uplatnění? Jedná se především o technické a dělnické profese. A poptávka je, a to dlouhodobě, i po kvalifikovaných řemeslnících. Že by opravdu znovu začalo platit ono známé rčení, že „řemeslo má zlaté dno?“

Podobné články

Doporučujeme

Další články