fb pixel (Ne)vstoupíš dvakrát do stejné řeky: Hvězdy jednoho hitu, kterým se podařilo nahrát druhý šlágr – G.cz
Vyhledávání

(Ne)vstoupíš dvakrát do stejné řeky: Hvězdy jednoho hitu, kterým se podařilo nahrát druhý šlágr

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Andy Warhol kdysi prohlásil, že v budoucnosti si každý zažije svých 15 minut slávy. V hudebním průmyslu se těmto umělcům s rychlou kariérou říká „one-hit wonders“ neboli hvězdy jednoho hitu. Existuje však několik takových, kterým se sice nepodařilo naplno prosadit, ale jejich druhé hity přesto nezapadly.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 29.3.2019, 16:42

1. The Proclaimers – I’m Gonna Be (500 Miles) a I’m on My Way

Každý, kdo viděl geniální epizodu Jak jsem poznal vaši matku se zaseklou kazetou, okamžitě pozná úvodní brnkání z legendární I’m Gonna Be (500 Miles) z roku 1988, která patří k největším hitům přelomu osmdesátých a devadesátých let a je tím pověstným jediným hitem skotské kapely The Proclaimers. Přesto se tomuto malému skotskému bratrskému duu podařilo prosadit ještě jednou s písní I’m on My Way, která je opět o cestování a zazářila v prvním díle Shreka.

2. Peter Bjorn and John – Young Folks a Second Chance

Že nevíte, kdo je to Peter Bjorn and John? Tak si vzpomeňte na pískající flák Young Folks, který na počátku tisíciletí hrál snad z každého rádia v Čechách. Dokonce, když napíšete do Googlu „písnička s pískáním na začátku“, vypadnou na vás desítky odkazů na diskuze, kde lidi hledají právě tuhle pecku. A přeci se jim podařilo uspět ještě jednou, a sice s písní Second Chance z roku 2011, kterou budou dobře znát všichni fandové seriálu 2 Broke Girls - Hrála totiž v úvodní znělce.

3. a-ha – Take On Me a The Living Daylights

Norská kapela prorazila s písní Take On Me s nejlepším videoklipem osmdesátých let, ale jinak se jí moc nedařilo. Na vrcholu popularity v polovině osmé dekády byla požádána, aby složila znělku k novému filmu s Jamesem Bondem Dech života z roku 1987, která patří k tomu nejlepšímu, co britského agenta s povolením zabíjet potkalo. A kapele a-ha přinesl špion její druhý hit.

4. Skee-Lo – I Wish a Top of the Stairs

Smutný příběh velkého talentu – rapper Skee-Lo na začátku své kariéry vydal megahit I Wish, který patří k nejlepším písním roku 1995. Žel bohu, podepsal se svým vydavatelem extrémně nevýhodnou smlouvu, která způsobila, že mladík ze svých písní nedostal skoro nic. Znechucený hudebním průmyslem opustil Skee-Lo svou kariéru, ale ještě stihl vydat druhý menší hit Top of the Stairs. Škoda ho, devadesátá léta přišla odchodem Skee-La o nadějného umělce.

5. Crash Test Dummies – Mmm Mmm Mmm Mmm a The Ballad of Peter Pumpkinhead

Viděli jste komedii Blbý a blbější? Tak znáte obě písně – tvůrci této klasiky deváté dekády mají velice v oblibě alternativní rock, a proto soundtrack k filmu doslova napumpovali tehdejšími nezávislými hudebníky. Jedním z nich byli i Crash Test Dummies, kteří po svém netradičně nazvaném hitu Mmm Mmm Mmm Mmm z roku 1993 přišli ještě s The Ballad of Peter Pumpkinhead, která je sice cover od britských XTC, ale je jediným dalším hitem kanadských rockerů.

6. Spandau Ballet – True a Gold

Novovlnní Spandau Ballet pojmenovaní podle věznice pro bývalé nacisty v Západním Berlíně vydali v roce 1983 svou jedinou úspěšnou desku True se stejnojmenným hitem, která nesmí chybět na žádném zamilovaném playlistu. Na stejném albu se objevuje i písnička Gold, kterou určitě znají všichni fandové Playstationu 2. Proč? Kdo hrál Grand Theft Auto: Vice City, si okamžitě melodii vybaví z rádia Wave 103.

7. Psy – Gangnam Style a Gentleman

Píše se rok 2012 a svět dobývá korejský hit Gangnam Style, který je všude. A to doslova. Když totiž o nějaké písni mluví americký prezident, britský premiér i generální tajemník OSN, tak to už musí jít o skutečný zázrak. A kdo by si nepamatoval prapodivný tanec, který na čas ovládl celý internet a z písně se dokonce stalo první video, které na YouTube překonalo miliardu zhlédnutí. Všichni nedočkavě očekávali, s čím jihokorejský hudebník přijde příště – výsledkem byl Gentleman, který sice nebyl špatný, ale Gangnam Style byl a bude jen jeden. Díky bohu, víc bychom toho zvládnout nemuseli.

A tady si přečtete 15 zajímavostí o nejlepší komedii všech dob, Někdo to rád horké.

Podobné články

Doporučujeme

Další články