Když Češi v německém Hannoveru získali zlatý hattrick, stali se zároveň jeho strážci a zodpovědně ho chránili v letech 2005 a 2010. Titul strážců zlatého hattricku nám patří dodnes a je světovým unikátem.
Pivo, ponožky v sandálích a hokej
Jsme Češi. Početně možná malý národ - ale s velkým světovým významem, alespoň v některých oblastech. V přepočtu na jednoho obyvatele vypijeme za rok největší množství piva na světě, v létě nosíme v sandálích ponožky, vynalezli jsme kontaktní čočky a lodní šroub a přečkali jsme uprostřed Evropy hrůzy nacismu i čtyřicet dlouhých let komunismu. A ještě umíme hrát hokej. Během světového šampionátu se všichni stáváme hokejovými odborníky a zarytými vlastenci, kterými po jeho skončení býti přestáváme.
Těch výrazných úspěchů naší hokejové reprezentace je hned několik. Vzpomínáme na dobu, kdy jsme za totality ve finále několikrát porazili Sověty. Připomínáme si úspěch ze Zimních olympijských her v Naganu z roku 1998, kde jsme v semifinále svedli ten nejtěžší souboj s namyšlenou, ukřivděnou a nefér hrající Kanadou, abychom následně mohli ve finále porazit urputné Rusko. Odměnou našim reprezentantům byly následující úspěchy na světových šampionátech v roce 1999, 2000 a 2001.
Českému týmu se totiž podařilo vyhrát mistrovství světa třikrát za sebou a získat tak „zlatý hattrick“, což do té doby zvládla jen Kanada a sovětská sborná. Sovětskému svazu se podařilo v roce 1983 vyhrát titul mistra světa dokonce popáté v řadě. My jsme byli zlatému hattricku poprvé na dosah v roce 1978, kdy nás o něj připravil velice sporný verdikt rozhodčího. Zadostiučinění se nám dostalo až o 23 let později, kdy výhrou v Hannoveru zlatá generace českého hokeje završila úspěšné období, jehož začátek se datuje k roku 1998 (ZOH, Nagano).
Norsko 1999
63. mistrovství světa v ledním hokeji se konalo v norském Oslu, Hamaru a Lillehammeru. Ve skupině Češi začali sebevědomou sérií výher. V prvním utkání s Rakouskem jsme zvítězili 7:0, v utkání druhém jsme porazili japonský výběr 12:2 a následovalo těsné vítězství 4:3 se Spojenými státy americkými. Následovalo čtvrtfinále, do kterého jsme vkročili nesprávnou nohou – od Rusů jsme dostali naloženo 1:6. Naštěstí jsme následně porazili bratry Slováky 8:2 a Švédy 2:0. V semifinále jsme si poradili s favorizovanou Kanadou a ve finále porazili Finsko. První ze tří zlatých medailí byla v našich rukách.
Rusko 2000
V roce 2000 jsme byli součástí skupiny C s Norskem, Kanadou a Japonskem. Všechny skupinové zápasy jsme vyhráli, stejně jako o rok dříve. Norsko bylo poraženo s výsledkem 4:0 pro Českou republiku, Japonsko jsme porazili 6:3 a nejtěžšího soupeře ve skupině, Kanadu, 2:1. V osmifinále jsme si poradili s Itálií a Slovenskem, porážku jsme zaznamenali s výběrem Finska. Ve čtvrtfinále jsme s výsledkem 3:1 „poslali domů“ Lotyšsko a v semifinále také Kanadu. O zlatou medaili bojovala česká reprezentace se Slovenskem, nad kterým zvítězila 5:3 a na účet si připsala druhou zlatou medaili v řadě. Nejlepším brankářem se stal český brankář Roman Čechmánek a nejlepším útočníkem Miroslav Šatan ze Slovenska.
Německo 2001
Vše vyvrcholilo na 65. mistrovství světa v Německu. Utkání se hrála na stadionech v Hannoveru, Norimberku a Kolíně. Ačkoli skupina A, jejíž jsme byli součástí, se zdála svým složením „jednoduchá“, výsledky tomu ne zcela odpovídaly. S Běloruskem jsme sice zvítězili 5:1, v následujících utkáních jsme se však trápili s Němci (2:2) a Švýcary (3:1). V osmifinále jsme si poté poradili s Rusy i Kanadou a s výsledkem 11:0 porazili Itálii. Následovala vítězná utkání se Slovenskem a Švédskem, přes která jsme se dostali až do finálového klání s Finskem. Porážkou Finska (3:2 po prodloužení) a ziskem třetí zlaté medaile v řadě česká hokejová reprezentace završila zlatý hattrick a zapsala se v tomto směru do hokejové historie po bok Sovětského svazu a Kanady.
Strážci zlatého hattricku
13. května roku 2001 jsme se stali „strážci zlatého hattricku“ a tento titul nosíme dodnes. O zlatý hattrick se po nás pokusila také Kanada, která vyhrála dvě zlaté medaile v řadě v letech 2003 a 2004 a o završení hattricku se pokusila v roce 2005. Ve finále 15. května jsme se však Kanadě do cesty postavili my a zlatý hattrick výhrou 3:0 „ochránili“. Stejně tak jsme zlatý hattrick ochránili o pět let později, tentokrát proti Rusku. Rusové zvítězili na šampionátech v letech 2008 a 2009 a v roce 2010 měli dobře našlápnuto k zisku této troj-trofeje. Rusové se nekompromisně dostali až do finále, kde je ovšem překvapila svým výkonem naše reprezentace. Zvítězili jsme 2:1 a stali se z nás opravdoví strážci zlatého hattricku. O zisk zlatého hattricku se naposledy pokusilo Švédsko, které zvítězilo na mistrovství světa v letech 2017 a 2018. V roce 2019 se však Švédům nepodařilo ve čtvrtfinále porazit Finy a skončili na pátém místě.
Blýská se na lepší časy?
Doufejme, že ano.