fb pixel "Nevadí mi být označován za Kuberova žáka," říká nový senátor za Teplice Hynek Hanza – G.cz
Vyhledávání

"Nevadí mi být označován za Kuberova žáka," říká nový senátor za Teplice Hynek Hanza

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Hynek Hanza, teplický primátor, člen ODS a někdejší náměstek Jaroslava Kubery získal po zesnulém politikovi jeho post v Senátu v druhém kole voleb. Účast byla nízká, do druhého kola přišlo volit necelých deset procent.

Jan Studnička
Jan Studnička 13.6.2020, 15:44

Nástupce legendy

Jaroslav Kubera je legenda české politiky, členem ODS byl necelých třicet let. Výrazná, často kontroverzní osobnost se smyslem pro humor, podivnými výroky, konzervativním pohledem na svět a praktickými řešeními. Teplice ho milovaly. A nahradit ho nebude pro jeho nástupce lehké.

Celkem logicky se tak jeho pozice ujal jeho někdejší náměstek na radnici a nynější primátor Teplic Hynek Hanza rovněž z ODS. Znamená to, že rozložení sil v Senátu se nemění. Nový senátor se chce soustředit na individuální svobody jednotlivců, srovnání s jeho předchůdcem mu nevadí. "Jsem rád, že mě do politiky zasvětil někdo formátu Jaroslava Kubery," řekl Géčku. "Srovnání s ním se samozřejmě nevyhnu, náš politický pohled na svět byl velmi podobný, přestože jsme byli osobnostně rozdílní. Jak už jsem říkal: Nejsem kopií Jaroslava Kubery, ale jdu jeho cestou."

Volby v Teplicích

Volby teplického senátora, který má nahradit v úřadu nedávno zesnulého Jaroslava Kuberu, se staly jakýmsi mikrokosmem pro realitu voleb v celé České republice. Velká část teplických voličů ráda hází své hlasy populistickým směrem, například ANO, případně tíhnou k extrémistickým variantám jako jsou SPD nebo KSČM. A pak tady byla právě ta naprosto jedinečná postava staré páky z ODS, Jaroslava Kubery. Ten všechno odtáhl na tom, že je to Kubera.

Nicméně! Tohle byly senátní volby. A jak všichni dobře víme, k senátním volbám nikdo moc nechodí. Obzvlášť, když jde o doplňkové volby, které nemají výhodu masivního pokrytí v médiích. V prvním kole dosáhla účast ve volbách oslnivých šestnácti procent, v druhém kole sotva dosáhla na deset, a proto se může nově zvolený senátor vyhnout tradičnímu volebnímu vzorci oblasti.

Tak jsme dostali z prvního kola dva kandidáty. Zdeňka Bergmana, ředitele místního gymnázia a nestraníka za skupinu Senátor 21, která se snaží prosazovat “hodnoty a principy liberální demokracie”. A někdejšího Kuberova náměstka Hynka Hanzu z ODS, která se v posledních týdnech ohání Václavem Havlem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články