fb pixel Netflix sází na japonské anime a přináší hromadu filmů od legendárního studia Ghibli. Co stojí za vidění? – G.cz
Vyhledávání

Netflix sází na japonské anime a přináší hromadu filmů od legendárního studia Ghibli. Co stojí za vidění?

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Nevíte, co s časem v karanténě? Netflix je jasná volba, ale co konkrétního z nabídky populární streamingové služby stojí za vidění? Tak třeba obrovská nálož japonského anime, které se v ní nově objevilo. Kromě seriálů z vlastní produkce Netflix přináší absolutní klasiky z produkce slavného studia Ghibli.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 23.3.2020, 16:25

Japonský Disney

Japonské studio Ghibli je králem animovaných filmů nejen na domácí půdě. Mezinárodně uznávaná dílna založená legendárním režisérem Hajao Mijazakim a jeho kolegou Isao Takahatou produkuje půvabné snímky pro celou rodinu. Typická je pro ně silná hlavní hrdinka a epický příběh na celospolečensky důležité téma, často je to ekologie a souboj člověka s přirodou. Jsou to více dobrodružná fantasy než pohádky a ne každý jejich snímek končí happy endem tak, jak ho chápe, a jak jsme na něj zvyklí u pomyslného konkurenta studia Ghibli z druhého konce světa, amerického giganta Disneyho. Ostatně, Mijazakimu se právě "japonský Walt Disney" přezdívá.

V čase koronavirové krize streamovací služba Netflix svým uživatelům nabízí rozsáhlý exkurz do světa japonského anime. Tento a minulý týden do nabídky zahrnula obrovské množství asijských kreslených filmů a seriálů. Něco je z její vlastní produkce, velká je ale i nabídka právě produktů studia Ghibli. Vybrali jsem ty nejlepší kousky, které byste si určitě měli pustit, najdete je v následující galerii:

Jedním z nich je například slavná Princezna Mononoke, nádherné vyprávění ze středověkého Japonska, ve kterém princ Ašitaka zasažený kletbou démona opouští svůj lid a vydává se hledat záchranu. Při svém putování narazí na Železné město, kterému vládne pragmatická pani Eboši. Ocelová metropole stojí na úpatí kouzelného lesa, ve kterém přebývají ještě přeživší zvířecí bohové v čele s Lesním duchem. Spolu s nimi Ašitaka pozná i zvláštní dívku Mononoke. Lidské děvče v dětství adoptovala vlčí bohyně a rozpolcená Mono tak není plnohodnotnou součástí ani jednoho z nesvářených světů.

Princezna Mononoke vznikla v roce 1997, skoro dvacet let po založení studia Ghibli, a až ona znamenala pro Mijazakiho a Takahatovu firmu komerční i celosvětový úspěch. Stala se nejvýdělečnějším filmem v historii japonské kinematografie, překonal ji až Titanic. Od té doby Ghibli platí za jeden z nejrespektovanějších pojmů ve světě animovaného filmu a jiné známé Mijazakiho dílo, magická Cesta do fantazie, pak v roce 2001 dostala Oscara pro nejlepší celovečerní animák.

Když Mijazaki v roce 2013 oznámil, že už je starý a unavený a končí s natáčením celovečerních filmů, byla to opravdu smutná zpráva pro všechny fanoušky jeho tvorby. Už o tři roky později se ale začalo mluvit o tom, že pro Ghibli přeci jen ještě alespoň jeden kousek vyrobí. Film s názvem How Do You Live? je ve výrobě a jeho dokončení studio vidí na přelom let 2021 a 2022. Snad se toho ve zdraví dožijeme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články