fb pixel Neprůstřelná logika ČSSD: Sociální demokraté propagují dostupné bydlení pro všechny, pak hlasují proti zrušení daně z nabytí nemovitosti – G.cz
Vyhledávání

Neprůstřelná logika ČSSD: Sociální demokraté propagují dostupné bydlení pro všechny, pak hlasují proti zrušení daně z nabytí nemovitosti

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Zatímco na Slovensku snižují daně menším firmám a živnostníkům a rovněž i daň z přidané hodnoty (DPH) na některé potraviny, v Česku se naše vládnoucí strany rozhodly, že líp prostě nebude. Sněmovna totiž odmítla na návrh Senátu zrušit nesmyslnou daň z nabytí nemovitosti. Lidé tedy budou muset platit 4 % z ceny nemovitosti jako trest za to, že si pořídili vlastní bydlení.

Martin Miko
Martin Miko 25.9.2019, 11:39

Vláda (ne)chce dostupné bydlení

S nepříliš překvapivým rozhodnutím přišly vládnoucí strany, které odmítly návrh Senátu zrušit dań z nabytí nemovitosti, která se pohybuje ve výši 4 % z ceny nemovitosti. Zrušit tuto nesmyslnou daň chtělo 66 opozičních poslanců, avšak zapotřebí jich bylo 82. Návrh samozřejmě odmítli poslanci z ČSSD, ANO a KSČM, někteří se zdrželi hlasování.

A proč vlastně vládnoucí strany tak chtějí, abychom se neměli líp a ušetřili při pořizování vlastního bydlení? Důvod je prostý. Na dani z nabytí nemovitosti v roce 2018 stát vybral 13,6 miliard korun a v roce 2017 to bylo 12,5 miliardy, což je nemalá suma, která se hodí do státního rozpočtu. Ano, i tyto peníze budou přerozdělovány na vyšší platy státních zaměstnanců a zaplatí se z nich náhrady na jízdném pro seniory a studenty, takže se vlastně ani nemůžete divit, proč si vládní strany nepřejí přijít o tento každoroční příjem.

Tuto daň navíc platí od roku 2016 pouze kupující, což znamená, že při nákupu nemovitosti musí počítat s touto částkou navíc. Před rokem 2016 to totiž platil prodávající a ten, kdo nemovitost koupil, se stal pouze ručitelem.

Lidem se tato daň samozřejmě nelíbí, protože jim znemožňuje dosáhnout na vysněné vlastní bydlení, čehož si opozice všímá a snaží se tímto krokem nahnat plusové body u voličů. Například ODS i TOP 09 dlouhodobě propagují zrušení této daně, protože sama vidí, jak si levicové strany protiřečí. ČSSD ve svém programu neustále hovoří o tom, jak by mělo být dostupné bydlení pro všechny, ale když má dojít na lámání chleba, rozhodne se hlasovat proti zrušení této nesmyslné daně. Také to nechápete? Nejste jediní. Navíc je to danění něčeho již dávno zdaněného, takže daníte v podstatě dvakrát.

Vládnoucí strany však toto zamítnutí prezentuje jako úspěch a ministryně financí Alena Schillerová se na Twitteru pochlubila dobrou zprávou pro všechny, kteří kupují byt v rodinném domě. Pouze pro tuto skupinu lidí byla totiž nabývací daň osvobozena, a to pravděpodobně od listopadu 2019.

Tak se tady alespoň potěšte tím, že domobrana v Česku bude v blízké budoucnosti končit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články