fb pixel Nenechávejte peníze ležet na běžném účtu: Proč své peníze oddělit? – G.cz
Vyhledávání

Nenechávejte peníze ležet na běžném účtu: Proč své peníze oddělit?

Podle průzkumů Češi nejčastěji nechávají všechny své peníze na jednom, běžném účtu. A někdo si je dokonce stále bude raději schovávat doma pod matrací, než aby je raději vložil do banky, kde se mu peníze budou zhodnocovat. Proč není dobré mít své peníze na běžném účtu?

Petra Járková 9.10.2019, 14:25

Co je běžný účet?

Běžný účet je základní bankovní nástroj, díky kterému můžete snadno spravovat své finance. Dnes se bez něj obejdete už velmi těžko, vyžadují jej nejen zaměstnavatelé, aby vám na něj mohli zasílat výplatu, ale také poskytovatelé nejrůznějších služeb, ať už pronájmu, energií nebo dalších.

Běžný účet si založíte pohodlně osobně i online, dostanete k němu platební kartu a přístup do internetového bankovnictví, které je dnes už samozřejmostí. Právě v něm vidíte všechny své transakce, můžete zadávat platby nebo kontrolovat zůstatky a mít pod kontrolou veškeré výdaje. Navíc s běžným účtem v Bance CREDITAS máte výběry ze všech bankomatů zdarma, a to po celém světě, a za běžné služby nic neplatíte.

Nenechávejte úspory ležet na běžném účtu

Běžný účet mnozí stále využívají kromě běžných transakcí také k šetření. Není divu, že průzkumy ukázaly, že Češi mají na běžných účtech uloženo dohromady téměř bilion korun. Na běžném účtu se vám ale peníze nijak nezhodnotí. Jak spořit a něco z toho mít?

Založte si spořicí účet

Spořicí účet lidé často podceňují. Nízká úroková sazba je často vede k tomu, že stejně tak dobře mohou přece mít peníze i tam, kde je měli doteď. Výhodou spořicího účtu ale je, že se vám peníze díky úroku, i když nijak závratnému, budou zhodnocovat, a navíc je budete mít kdykoliv k dispozici, kdybyste je potřebovali.

Mějte druhý bankovní účet

Zakládat si druhý běžný účet se může zdát zbytečné. Pokud vás ale peníze na účtu, který běžně využíváte, neustále lákají k utrácení, druhý účet vám poslouží pro odkládání peněz i jako záloha pro případ nouze. Stačí si na něj každý měsíc posílat část peněz. Mít peníze bokem někde jinde vás nebude tolik svádět k jejich utrácení.

Investujte

Lákají vás investice? Nebudeme vám říkat, že v tomto případě by do toho měl jít každý. Před tím, než své peníze do něčeho investujete, poraďte se s investičním poradcem, který vám řekne, do čeho a jak se vám vyplatí investovat. S investicemi se pojí určité riziko, když do toho ale půjdete s rozmyslem a informovaní, i malá investice vám může vynést velké peníze.

Běžný účet je nutnost, ale na „skladování“ úspor se příliš nehodí. Nechávejte si na něm vždy dostatek peněz na zaplacení měsíčních poplatků a nákupů a zbytek si odkládejte jinde. Spořicí účet vám peníze zhodnotí a pomůže v případě neočekávaných finančních výdajů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články