fb pixel
Vyhledávání

Nemilosrdný komunista Josef Vondruška: Prý patřil k nejbrutálnějším bachařům v Minkovicích, po revoluci se stal poslancem

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Co si budeme povídat, mezi komunistickými politiky není moc čistých duší. V jejich řadách jsou policisté, kteří během Palachova týdne mlátili studenty, bývalí agenti StB, zarytí stalinisté nebo brutální vězeňští dozorci, kteří byli obviněni z mučení politických vězňů. Do poslední kategorie spadá i pozdější vysoký politik Josef Vondruška.

Martin Miko
Martin Miko 12.11.2019, 15:30

Z KSČ do KSČM

Kdo to vlastně je ten JUDr. Josef Vondruška? Litoměřický rodák, který se stal v 70. letech vězeňským dozorcem ve věznici v Minkovicích, kde věrně sloužil až do sametové revoluce. Věznice Minkovice u Liberce fungovala od roku 1958 jako represivní zařízení komunistického režimu, které sloužilo například k zadržování politických vězňů. Tento ústav byl popsán jako nelidský, pokořující a nebezpečný psychickému i fyzickému zdraví, kde se vězni mohli těšit na pravidelné bití, kázeňské tresty, šikanu, ponižování, týrání a omezování stravování. V tomto vězení se ocitlo i mnoho disidentů, mezi kterými byl například i Petr Cibulka nebo chartisté Jiří Gruntorád a Jiří Wolf.

A právě Jiří Vondruška si v tomto vězení postupně vybudoval pověst jednoho z nejbrutálnějších bachařů. V pozici vězeňského dozorce setrval až do roku 1990, kdy byla věznice v Minkovicích zrušena. A tak se Vondruška rozhodl vrátit zpátky k zámečnickému řemeslu, kterému se v mládí vyučil. Zároveň ho však napadlo angažovat se v politickém životě. Vondruška byl členem KSČ od roku 1967 a od roku 1990 byl v KSČM. V roce 1992 se tak stal poslancem Federálního shromáždění, kde setrval pouze půl roku, zároveň se začal zajímat o politiku na regionální a krajské úrovni a postupně se stal například zastupitelem města Liberec nebo dvakrát zastupitelem Libereckého kraje.

V roce 2005 se dokonce stal poslancem Poslanecké sněmovny ČR. Nato rok poté, tedy v roce 2006, zareagovali tři bývalí političtí vězni z Minkovic, kteří obvinili Vondrušku z toho, že je agresivně trestal a šikanoval. Konkrétně šlo o Jiřího Wolfa, Jiřího Gruntoráda a Vladimíra Hučína. Ti tvrdili, že se Vondruška obzvláště vyžíval v týrání politických vězňů, kterým s radostí znepříjemňoval život. Některé podle jejich slov mlátil hranou obušku na solar, jiným zas nadělil mnohdy i dvacetidenní izolaci.

Vzhledem k tomu, že si na tato obvinění vzpomněli političtí vězni až po tak dlouhé době, bylo velmi problematické případ řešit. Některá obvinění byla navíc zpochybněna, protože například neseděla data, a Vězeňská služba ČR navíc skartovala zásadní evidence o příchodech a odchodech bachařů z práce a do práce. Další obvinění nešla tak snadno vyvrátit, ale nakonec se v roce 2008 Jiřímu Wolfovi podařilo dostat Vondrušku před soud, který však trval dalších několik let. Nakonec byl Vondruška po vleklých soudech v roce 2013 zproštěn obžaloby.

Vondruška se navíc rozhodl, že bude žádat o odškodnění ve výši více než 5 milionů korun za neoprávněné trestní stíhání. Nakonec mu však bylo přiznáno „pouhých“ 70 tisíc.

A zde můžete zavzpomínat na temný den českého undergroundu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články