Začíná přituhovat
Bělorusko na sebe poutá pozornost již nějaký čas a nepokoje a demonstrace v ulicích jsou pomalu na denním pořádku. Do všeho se navíc vkládají bezpečností složky, které zatarasily náměstí Nezávislosti, aby zabránily masovým demonstracím poblíž vládních budov. Aktuálně jsou na místě stovky policistů, kteří zatýkají, a to muže i ženy. Uzavřené jsou také některé stanice metra. Agentura DPA poukazuje na to, že pořádkové síly zasahují poměrně ostře – pomocí aut s mřížemi na předních náraznících vytlačovali lidi a mají nachystaná také vodní děla. Atmosféra je emotivní rovnou na několika místech města, někteří demonstranti mávají bílo-červeno-bílými vlajkami nezávislého běloruského státu z období 1918 až 1919.
Dnešní demonstraci úřady nepovolily a již předem varovaly před použitím síly. "Přesto protestujeme na různých místech města," cituje agentura DPA 33letou Mariju, která s dalšími ženami přes policejní zátarasy házela dýně, což je znak toho, že dívka nemá zájem o nápadníka. "Diktátor má dnes narozeniny, toto je náš dárek - dýně v tomto případě jsou znakem toho, že jím pohrdáme," řekla.. Na hlavní třídě vedoucí k náměstí Nezávislosti demonstranti křičeli "Hanba!", když příslušníci zvláštních policejních jednotek OMON zatýkali lidi. U sídla běloruské KGB došlo k v jednu chvíli k potyčce mezi demonstranty a příslušníky OMON.
Protesty ale nejsou záležitostí pouze Minsku. Podle portálu belarusfeed.com se konají i v jiných běloruských městech, například v Grodně, Vitebsku nebo v Gomelu. Bělorusko zažívá nyní největší protesty a stávky od vyhlášení nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Veřejnost se začala bouřit po sporných prezidentských volbách z 9. srpna letošního roku, po nichž se jasným vítězem prohlásil Lukašenko. Opozice ale výsledky hlasování považuje za zfalšované a stejně jako mnoho západních zemí je neuznává a hlasitě se dožaduje jejich opakování.
Když se sejde Saša s Vláďou
Nikoho proto asi nepřekvapí, že je Lukašenko v kontaktu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Oba státníci plánují, že se v příštích týdnech sejdou v Moskvě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dnešní oznámení Kremlu. Oba prezidenti si dnes telefonovali a shodli se, že měli posílit bilaterální vztahy a posílit spolupráci. Bělorusko má k Rusku blízko, i když poslední dobou se v jejich vzájemném vztahu objevovaly tu a tam problémy. Na počátku letošního roku se obě země přely o cenu ropy. Rusko chce udržet Bělorusko ve sféře svého vlivu, a Minsk proto dostával ropu a plyn se slevou a výhodné úvěry. Moskva i nadále usiluje o užší politickou a hospodářskou integraci s Minskem, ale Lukašenko byl vůči užším vazbám soustátí poměrně zdrženlivý. Na druhou stranu ale nechal Putin nyní, kdy probíhají v Bělorusku nepokoje vytvořit policejní zálohy, které budou použité v momentě, kdyby se situace vymkla kontrole. O tuto pomoc požádal Putina přímo Lukašenko. Ve čtvrtek ale pro televizi Rossija ruský prezident uvedl, že tento čas ještě nenastal.
Tak uvidíme. Zatím to na zklidnění úplně nevypadá. Opozice se nemíní tentokrát nechat zastrašit a dává o sobě hlasitě vědět. Autoritářský prezident Lukašenko vyhráno ještě nemá. Jak jsme už říkali, ne, tohle nejsou klidné narozeniny.