fb pixel Někdo čeká na Godota a někdo na královský trůn: Po 70 letech čekání se princ Charles stal konečně králem – G.cz
Vyhledávání

Někdo čeká na Godota a někdo na královský trůn: Po 70 letech čekání se princ Charles stal konečně králem

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Ve věku 96 let zemřela britská královna Alžběta II., což pro Charlese, prince z Walesu, znamená, že se oficiálně stal ve svých 73 letech králem. Britský král na tento moment „čekal“ od 3 let, tedy od momentu, kdy na trůn usedla jeho matka. Po dlouhých 70 letech tento moment nastal.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová Aktualizováno 9.9.2022, 09:23

Jedná se o aktualizovaný text z listopadu 2019.

Princ Charles patří do rodu Windsorů, který vládne Velké Británii a státům sdruženým v Commonwealthu již od roku 1901. Jeho rodokmen je velice bohatý. Po rodičích je praprapravnukem královny Viktorie, mezi jeho předky ale patří také český „zimní“ král Fridrich Falcký, a dokonce i Přemyslovci. Může se také pochlubit poněkud smutným prvenstvím, co se týká čekání na trůn. Navíc má šanci získat ještě jedno - pokud se stane skutečně králem, tak bude nejstarší osobou, která byla kdy korunována britským monarchou. Může se nám zdát až bizarní, že v jeho věku, kdy si valná většina lidí užívá důchodu, tak on práci, na kterou byl celý život připravovaný, nezačal ještě ani vykonávat. Na druhou stranu má tato skutečnost pro něj i celou řadu výhod.

Následník aktivista

Charles má čas věnovat se tomu, co ho baví, a to hlavně ochraně životního prostředí, biofarmaření a mezi koníčky britského následníka trůnu patří také architektura. A právě jeho vášeň pro ochranu životního prostředí občas budí u konzervativní britské veřejnosti a prý dokonce i u samotné královny obavy, aby v případě, že Charles skutečně usedne na trůn, nebyl králem aktivistou. Coby následník trůnu se totiž nebojí projevovat své názory poněkud hlasitěji.

Před čtyřmi lety odvysílala BBC televizní dokument u příležitosti Charlesových sedmdesátin a v něm princ ujišťoval veřejnost, že by jako panovník žádné veřejné kampaně nevedl a rozhodně by nepřekračoval limity dané ústavou. „Nejsem tak hloupý,“ prohlásil. Chtěl tak všechny ujistit, že jako král bude schopen přeladit se do role neutrálního panovníka. Rozdílnosti obou rolí si je Charles vědom.„Nemůžete se chovat jako panovník, pokud jste princem z Walesu či jiným následníkem. Idea, že v okamžiku, až nastoupím na trůn, budu pokračovat jako teď, je naprosto nesmyslná. Obě situace jsou přece diametrálně odlišné,“ prohlásil nezvykle otevřeně v televizním dokumentu.

Z prince králem?

Ani samotní Britové nejsou úplně jednotní v názoru na Charlese jako na krále. Někteří by o dost radši na trůně viděli jeho staršího syna, prince Williama. Právě vévoda z Cambridge s rodinou je v ostrovním království velmi oblíbený.

Podobné články

Doporučujeme

Další články