fb pixel Nejzáhadnější případy zmizení v historii: Beze stopy se ztratila legendární pilotka, jazzový muzikant i padesát tisíc vojáků – G.cz
Vyhledávání

Nejzáhadnější případy zmizení v historii: Beze stopy se ztratila legendární pilotka, jazzový muzikant i padesát tisíc vojáků

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

U příležitosti zítřejšího Mezinárodního dne pohřešovaných dětí jsme pro vás připravili přehlídku těch nejzáhadnějších a nejpodivnějších zmizení v historii. Lidí obecně, nejenom dětí. Abyste se při středě nestřelili do hlavy...

Jan Studnička
Jan Studnička Aktualizováno 22.5.2023, 23:55

Pára nad hrncem

Berounský deník v tento den před čtyřmi lety informoval, že jenom středočeská policie hledá jednadvacet dětí. Samozřejmě se část z nich najde během dne, dvou, některé se ale hledají celé měsíce. Většinou děti, tedy osoby mladší patnácti let, utíkají z nefunkčních domovů. Říkáme většinou. Pokud jste vzorní rodiče a vaše parchantě má tendence utíkat, tak vás upřímně litujeme.

Občas je situace ale mnohem vážnější. V Německu je nahlášených sto tisíc zmizelých dětí ročně, v USA se tohle číslo blíží půl milionu. Určité procento těch čísel šťastně neskončí. Děti mohou mít nehodu při hraní v lese, třeba i fatální... A ostatní děti mají mimochodem tendenci zamlžovat. Před pár lety například vyplaval na povrch případ dítěte, které zmizelo v devadesátých letech u města St. Charles v Missouri. Na Redditu se muž přiznal k tomu, že s kamarádem strčili pomalejšího chlapce z kopce, ale ten si zlomil vaz. A protože Reddit je Reddit, uživatelé vypátrali jak útočníka, tak už dávno uzavřený případ.

Samozřejmě má každý rodič někde vzadu v hlavě vždycky temnou představu únosu. To se stává velice zřídka – pokud nebudeme počítat rodiče, který zrovna nemá po rozvodu právo trávit čas se svým dítětem – ale stává se to. A sem tam se prostě nebohý zmizelý už nikdy nenajde. Navzdory masivním letákovým kampaním, navzdory obličejům na amerických kartonech s mlíkem.

Zítra je oficiální Mezinárodní den pohřešovaných dětí, též zvaný Pomněnkový den. 25. května 1979 totiž v New Yorku zmizel na cestě do školy šestiletý Etan Patz. V následujících letech začaly nejrůznější organizace připomínat tento den v souvislosti se zmizelými dětmi a v roce 1983 označil prezident Ronald Reagan 25. květen za Den pohřešovaných dětí. Jako mezinárodní den se začal připomínat od roku 1986, v Evropě se výročí slaví od roku 2002, v ČR od roku 2004.

My jsme se nicméně rozhodli, že naši galerii poskládáme především ze zmizelých dospělých, protože zaprvé je zmizelé dítě příliš depresivní záležitost a zadruhé mají děti tendenci nebýt až do dospělosti ničím zajímavé.

Podívejte se tedy na několik nejzáhadnějších a nejpodivnějších zmizení v historii.

Podobné články

Doporučujeme

Další články