fb pixel Čestné prohlášení si můžete napsat i ručně: Nejžádanější dokument roku 2021
Vyhledávání

Nejžádanější dokument roku 2021: Čestné prohlášení si můžete napsat i ručně

Zdroj: profimedia.cz

Místo zavření fabrik a totálního lockdownu se naše vláda rozhodla jít jinou cestou. Zavřít nás do obcí, zavést povinné roušky i pro jednotlivce, kteří jdou zastavenou lokalitou sami, a zavřít základní školy i pro žáky 1. a 2. tříd. Pokud cestujete za prací mimo váš okres, připravte si s sebou také čestné prohlášení. Jak má takové čestné prohlášení vůbec vypadat a k čemu ho vlastně budete potřebovat?

Martin Miko
Martin Miko 2.3.2021, 12:10

Čestné prohlášení si můžete napsat i ručně

Čestné prohlášení je zřejmě další byrokratický nástroj, který má občany ČR donutit jít k volbám a nedat hlas vládním stranám. Díky přísnějším opatřením, jež mají zamezit šíření covidu-19, jsme se sice nedočkali úplného lockdownu včetně zavření fabrik a továren, nýbrž jen znepříjemnění života v podobě dokládání nájemních a pracovních smluv příslušníkům Policie ČR. Od 1. do 21. března je zakázáno cestovat mezi okresy, pokud k tomu nemáte nějaký patřičný důvod.

V případě, že například jezdíte do zaměstnání z Teplic do Ústí nad Labem, potřebujete s sebou vozit potvrzení zaměstnavatele. Pokud jezdíte na úřady nebo k lékaři do jiného okresu, je důležité mít u sebe čestné prohlášení o účelu cesty, v němž uvedete například to, že cestujete se psem na veterinu, jedete zajistit nezbytnou péči o zvíře, vyřizujete neodkladné úřední záležitosti, nebo že řešíte neodkladnou krizovou situaci. Takové čestné prohlášení musíte vytvořit například i tehdy, pokud jedete na pohřeb či když odlétáte pryč z této republiky někam, kde vládní kroky nepřipomínají scénku Monty Pythona. Za těchto předpokladů však musíte s sebou mít i další související dokumenty jako je například letenka, potvrzení o ubytování apod. V některých případech vás může zachránit i pracovní smlouva nebo zaměstnanecký průkaz.

Vzor čestného prohlášení, formulář pro cesty mimo okres i čestné prohlášení o účelu cesty naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR. Čestné prohlášení je možné taky sepsat ručně na papír. Nicméně, jak upozorňuje Ministerstvo vnitra, tak by se vždy mělo jednat pouze o výjimečné a naprosto nezbytné cesty. Pokud disponujete jakýmkoliv potvrzením nebo dokladem o nezbytnosti cesty, tak si ho vemte pro jistotu s sebou. Pokud samozřejmě pojedete s jízdními koly na střeše, tak to na čestné prohlášení o dovozu nákupu pro babičku příliš neuhrajete. Dokumenty budou vyhodnocovat policisté, takže na cesty buďte připraveni.

V této zemi se samozřejmě nic neobejde bez výjimek, a proto už ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) udělil hned dvě. Tou první je zákaz cestování za nákupy mezi okres Turnov a obce, jež patří pod jeho správu. Tou druhou výjimkou je, že z okresu Plzeň-město je možné jet nakoupit do Globusu v Chotíkově.

Mimo vaši obec si v následujících třech týdnech například ani nenakoupíte nebo nezasportujete. V úvahu nepřipadá ani procházka po lese, ani žádná jiná rekreace. Náš volný pohyb je tedy omezen pouze na území obce, nicméně v rámci okresu můžete bez kontroly Policie ČR například přivézt nákup babičce nebo jí můžete přivézt léky. Návštěvy blízkých a přátel i v rámci okresu jsou samozřejmě nepřípustné. Tímto stylem bychom to měli vydržet až do 21. března. V rámci těchto opatření samozřejmě i nadále platí zákaz vycházení po 21. hodině. Venčit psa ve večerních a nočních hodinách můžete maximálně 50 metrů od vašeho bydliště.

Co se bude dít, až tohle všechno skončí, samozřejmě nikdo neví. Nicméně ministr vnitra Hamáček nás konfrontoval s možností, že bychom po třech týdnech mohli být na současných číslech v počtu nakažených, což bohužel není dobrá zpráva pro nikoho z nás. Vzhledem k tomu, že je tu covid-19 s námi už celý rok, tak je to naopak zpráva alarmující.

Podobné články

Doporučujeme

Další články