fb pixel Charles Wilkes: Muž, který si udělal z Antarktidy osobní Bílou velrybu
Vyhledávání

Největší bílá velryba: Antarktidu „objevil“ muž, který se stal předlohou kapitána Achaba

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Celé věky lidstvo vědělo, že „tam dole“ něco je, ale lidé si to vždycky představovali jako tropický ráj plný kokosů a zlata. Kde skutečně leží Antarktida a že je to doopravdy kontinent, potvrdil až nepříjemný námořník jménem Charles Wilkes.

Jan Studnička
Jan Studnička 25.1.2021, 18:03

Terra Australis

Víte, navzdory pořád rozšířené představě lidé vždycky tak nějak věděli, že je Země kulatá. Nebo minimálně ti, kteří nad tím uvažovali. Napříč historií bylo jen velice málo lidí, kteří pevně věřili tomu či onomu, když došlo na tvar Země. A vzhledem k celkovému množství obyvatel na naší planetě máme dnes pravděpodobně víc lidí než kdykoli dřív, kteří jsou přesvědčeni, že je Země placatá.

Aristoteles například věděl, že je Země kulatá. A jako takovou si ji představoval s masivním kontinentem někde úplně na jihu. De facto vyvažovacím kontinentem. Zhruba od začátku našeho letopočtu až do novověku se předpokládalo, že tam ten obří kontinent je a že je to obydlený tropický ráj plný bohatství.

Jak se ale od šestnáctého století námořníci pokoušeli proniknout dál a dál na jih, začínalo být jasné, že dole žádní domorodci s daiquiri nečekají. Dobrodruzi a velrybáři celá staletí kroužili kolem zmrzlých vod kontinentu, který se nazýval buď Terra Australis, tedy jižní země, nebo Terra Incognita, země neznámá.

Ale pak přišlo devatenácté století a s ním Charles Wilkes.

Moby Antarktis

Charles Wilkes nebyl pán, se kterým byste chtěli skočit na drink. Kdepak. Dalo by se o něm říci, že byl naprosto otřesný člověk a ještě horší šéf. Herman Melville, autor Bílé velryby, napsal svého kapitána Achaba podle kapitána Wilkese. Byl to chladný, na výkon orientovaný, přísný muž, jenž byl extrémně tvrdý k celé své posádce… a jediné, co ho v očích historie maličko vykupuje je fakt, že přísnější byl pouze k sobě.

Wilkes se vydal na jih ve druhé vlně objevitelského nadšení. Jeho výprava byla nazvána United States South Seas Exploring Expedition. Přes čtyři sta mužů, z toho téměř stovka důstojníků a hrstka vědců a umělců. Pluli na šesti zastaralých lodích, všechno to byly plachetnice a bylo to naposledy v historii, co vyplula čistě plachetnicová expedice takhle ve velkém.

Přes mezinárodní třenice s francouzskou expedicí a nezdařený pokus překonat zamrzlé moře první rok nakonec výprava v lednu 1840 obkroužila celý kontinent a mohla zodpovědně zapsat do map, že Terra Australis je skutečně kontinent, nikoli pouze soubor ostrovů. Wilkesovi se nepodařilo vystoupit na pevninu, ale z jednoho ostrova pokřtil kontinent Antarktis. Různé zdroje uvádějí různá data téhle události a je dost dobře možné, že historici přesné datum neznají. Ale bylo to devatenáctého až pětadvacátého ledna. Zhruba.

Charles Wilkes to díky téhle výpravě dotáhl až na kapitána a během občanské války až na kontraadmirála. Vyvolal svým chováním několik internacionálních krizí, a dokonce šel na rok sedět, ale ze všeho se nakonec dostal… zčásti taky proto, že byl korespondenčním přítelem Abrahama Lincolna.

Tak to byl reálný kapitán Achab, který ulovil mnohem větší bílou velrybu než v knize.

Podobné články

Doporučujeme

Další články