fb pixel
Vyhledávání

Nejsmrtelnější den na Mount Everestu: Lavina zabila 16 nepálských horolezeckých průvodců

Zdroj: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=121257

Ačkoliv je Mount Everest především v posledních letech vytíženou turistickou atrakcí, jedná se stále o největšího giganta mezi velehorami a dokáže být smrtící. Dne 18. dubna roku 2014 zahynulo v lavině na Mount Everestu 16 nepálských horolezeckých průvodců, většinou etnických Šerpů. Jednalo se o nejsmrtelnější nehodu v historii himálajského vrcholu, který se tyčí do výšky 8 849 metrů nad mořem a leží na hranici mezi Nepálem a Čínou.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 19.5.2024, 09:45

Lavina

Lavina, ke které došlo kolem půl sedmé ráno, zavalila šerpy v notoricky známé zrádné oblasti Everestu zvané Khumbu Icefall ve výšce přibližně 5 800 metrů. Šerpové v té době táhli náklad vybavení pro komerční expediční skupiny.

Neštěstí, při němž nikdo z cizinců nezahynul, znovu otevřelo debaty o nebezpečných rizicích, která Šerpové podstupují pro své obvykle bohaté klienty. Kromě toho, že táhnou většinu zásob pro danou expedici, jsou Šerpové zodpovědní za takové úkoly, jako je nastavování fixních lan a žebříků pro horolezce, a také o přílišné komercializaci Everestu, kde se během jarní horolezecké sezóny běžně tvoří fronty a obrovské množství pohozených odpadků.

Vrchol světa

V roce 1953 se Novozélanďan Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norgay stali prvními lidmi, kteří oficiálně dosáhli vrcholu Everestu, který Britové pojmenovali v roce 1865 po Georgi Everestovi, generálním zeměměřiči Indie narozeném ve Walesu. Přízvisko hory vybral jeho nástupce ve funkci generálního zeměměřiče Andrew Waugh, přičemž je nepravděpodobné, že by George Everest někdy viděl vrchol pojmenovaný na jeho počest.

Nepálci zatím horu označují jako Sagarmatha, Tibeťané ji nazývají Čomolungma a Číňané ji znají jako Čhumulangma Feng. Od Hillaryho a Norgayova historického úspěchu vystoupilo na Everest více než 4000 lidí, zatímco nejméně několik set dalších při tom zahynulo.

Šerpové

V roce 1996 se na hoře v bouři ocitlo osm horolezců, kteří zahynuli. V té sezóně přišlo na Everestu o život celkem 15 lidí, což z ní učinilo nejsmrtonosnější sezónu až do roku 2014.

Po tragédii z 18. dubna řada Šerpů bojkotovala zbytek horolezecké sezóny z úcty k 16 zabitým průvodcům a také na protest v kontextu takových otázek, jako je adekvátní odměňování Šerpů a zacházení s nimi. V důsledku toho se mnoho komerčních expedičních společností rozhodlo zrušit plánované výstupy.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články