fb pixel Nejsledovanější soud v historii Slovenska: K vraždě Jána Kuciaka a jeho snoubenky se přiznal Miroslav Marček – G.cz
Vyhledávání

Nejsledovanější soud v historii Slovenska: K vraždě Jána Kuciaka a jeho snoubenky se přiznal Miroslav Marček

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Kdo může za vraždu slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky? Tato otázka trápí od února 2018, kdy byl tento talentovaný investigativec zavražden, celé Československo. Právě odehrávající se soud ve slovenském Pezinku, kde stanuli čtyři obžalovaní, ukáže, kdo za tím vším stojí. Jedním z obžalovaných byl i Miroslav Marček. Ten se před soudem přiznal hned z několika vražd.

Martin Miko
Martin Miko 13.1.2020, 13:41

Kdo může za vraždu Jána Kuciaka?

V pondělí začal dlouho očekávaný proces, který se týká vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky, kteří byli v únoru 2018 chladnokrevně zavražděni kvůli tomu, že Kuciak psal o daňových únicích, které se týkaly vládní strany SMER premiéra Roberta Fica a dalších „zajímavostech“ ze slovenského podsvětí a napojení politiků na italskou mafii. V září 2018 bylo zatčeno celkem 8 podezřelých osob z vraždy a plánování. O půl roku později slovenská policie obvinila podnikatele Mariána Kočnera z toho, že měl údajně objednat vraždu Kuciaka a jeho přítelkyně.

Dnes začalo hlavní líčení v případu vraždy Jana Kuciaka a jeho snoubenky ve slovenském Pezinku, kde se akreditovalo přes 100 novinářů. Z tohoto počtu novinářů jich byla zhruba 40 ze zahraničí, což značí, že se jedná o událost s evropským přesahem.

V hlavní části líčení se jeden z čtyř obžalovaných, Miroslav Marček, přiznal k vraždě Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Rovněž se přiznal i k vraždě podnikatele Petera Molnára, kterého měl zavraždit v roce 2016. Původně si slovenská policie myslela, že vrahem byl Tomáš Szabó, avšak ke střelbě se následně přiznal Marček. Kromě Marčeka a Szabóa byl mezi obžalovanými i podnikatel Kočner a Alena Zsuzsová, která měla vraždu pro kontroverzního podnikatele objednat. Všem čtyřem hrozí trest ve výši 25 let až doživotí.

Matka zavražděné snoubenky Jána Kuciaka žádá po obžalovaných náhradu škody ve výši jeden milion eur za pohřeb své dcery a nemajetkovou újmu. Kdyby tyto peníze vysoudila, tak je podle advokáta daruje na charitu. Pomohla by prý dětskému domovu a nemocnici.

Případ vraždy slovenského novináře patří mezi nejsledovanější v historii Slovenska. Mladý novinář čelil kvůli své investigativní činnosti nátlaku z mnoha stran. Kuciakovi bylo vyhrožováno například i ze strany podnikatele Mariána Kočnera, za což na něj mladý novinář následně podal trestní oznámení. Kuciak se však nebál psát ani o italské mafii Ndrangheta, která působila na východním Slovensku a podle některých důkazů byla i napojena na přední slovenské politiky. Kucniak byl následně společně se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou zavražděn u něj doma střelnou zbraní. Podle vyšetřování se ukázalo, že šlo o úkladnou vraždu, což rozjelo velké pátrání po vrazích. Slovenská vláda tehdy vyhlásila odměnu ve výši 1 milionu eur za informace, které povedou k dopadení pachatele.

Tento soudní případ rozhodně ještě není u konce a možná se ještě dozvíme mnoho zajímavostí, které jsme snad ani vědět nechtěli. Nechme se překvapit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články