fb pixel Nejslavnější šaty americké historie: Proč Jackie Kennedy odmítala svléknout růžový kostým od manželovy krve? – G.cz
Vyhledávání

Nejslavnější šaty americké historie: Proč Jackie Kennedy odmítala svléknout růžový kostým od manželovy krve?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Říká se mu nejlegendárnější oděv v americké historii. Krví potřísněný růžový kostýmek od Chanel se stal symbolem atentátu na Johna F. Kennedyho a dodnes zůstává uložen v americkém Národním archivu. Proč ho Jacqueline Kennedy, která by dnes oslavila 94. narozeniny, odmítala svléknout?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 27.7.2023, 00:06

Francouzská móda ušitá v Americe

Jestli byl v 60. letech v Americe někdo módní ikona, tak to byla tehdejší první dáma Jackie Kennedy, která svým mládím a vytříbeným vkusem uchvacovala nejednu ženu na západní polokouli. Dámy po celém světě se snažily napodobit její styl oblékání – prezident Kennedy si byl obliby své manželky velice dobře vědom a proto, když jel v listopadu 1963 do Texasu, řekl jí, aby všem texaským ženám ukázala, co to znamená mít „dobrý vkus na oblékání“. Jackie se proto rozhodla vzít si růžový kostýmek s kloboukem toka od Chanel, o kterém věděla, že se jejímu manželovi obzvláště líbí. Kostým navrhla Coco Chanel, ale jelikož se v Bílém domě prosazuje pravidlo „prezident musí nakupovat pouze americké zboží“, zakoupila Jackie Kennedy šaty v obchodním domě Chez Ninon v New Yorku, který v licenci šil oblečení od Chanel z jimi dodaných látek – Kennedy tak toto patriotické pravidlo chytře obešla.

Když pak 22. listopadu 1963 došlo v Dallasu k atentátu na prezidenta, zasáhly vedle něj sedící Jackie kusy mozku a krve – celý kostým byl v okamžiku, kdy byl prezident Kennedy zastřelen, potřísněný od krve. Po příjezdu do nemocnice se jí několik lidí zeptalo, zda se nechce převléci – Jackie jim tehdy řekla dnes již slavnou větu: „Ach, ne. Chci, aby viděli, co udělali Jackovi (pozn. red. přezdívka prezidenta Kennedyho).“ Mimochodem, růžový klobouk, který byl součástí kostýmu, se v nemocnici nedopatřením ztratil a dodnes se neví, kde se nachází.

Barvu se Amerika dozvěděla až týden po atentátu

I přes naléhání okolí si Jackie Kennedy kostým nesvlékla ani při inauguraci nového prezidenta Lyndona B. Johnsona na palubě letadla Air Force One – na slavné fotografii krev není vidět, jelikož Jackie stojí bokem k fotografovi. Kostým si svlékla až druhý den ráno a přikázala služebné, aby ho poskládala a zabalila do krabice, kterou nechala s nápisem „November 22nd 1963“ (datum atentátu) poslat Kennedyho matce. Ta jej uložila na půdu.

O několik let později byla krabice s kostýmem předaná Národnímu archivu, jenž jej uchovává skrytý před zraky veřejnosti v utajeném skladě při teplotě mezi 18 a 20 stupni Celsia a vlhkosti 40 procent – vzduch v místnosti se vyměňuje každých šest hodin. V souladu s dohodou s dědičkou a jedinou žijící dcerou Johna a Jackie Kennedyových, Caroline Kennedy, zůstane kostým v archivu až do roku 2103, kdy noví dědicové rozhodnou o jeho dalším osudu. Kostým nebyl nikdy vyčištěn a dodnes vypadá přesně tak, jak vypadal po atentátu – tedy celý od krve zemřelého prezidenta.

Pro Američany se tento zakrvácený kostým stal symbolem jednoho z nejsmutnějších dnů v jejich historii a jako takový byl častokrát předmětem parodií či jiných uměleckých ztvárnění včetně seriálu Simpsonovi. A na závěr ještě jedna poslední zajímavost – vzhledem k tomu, že v roce 1963 neexistovala barevná televize ani barevné noviny, dozvěděla se veřejnost skutečnou barvu kostýmu až týden po atentátu z časopisu TIME.

A tady si přečtěte o atentátu na Johna Lennona.

Podobné články

Doporučujeme

Další články