fb pixel Nejslavnější opuštěný delfín světa zemřel: Nebohá Honey žila v izolaci dva dlouhé roky – G.cz
Vyhledávání

Nejslavnější opuštěný delfín světa zemřel: Nebohá Honey žila v izolaci dva dlouhé roky

Zdroj: The Dolphin Project

Nejslavnější opuštěný delfín světa podlehl svému osamělému trápení. Delfínice Honey, která žila od roku 2018 úplně sama v malém bazénku v jednom uzavřeném zábavním aquaparku v Japonsku, se koncem března odebrala do nebeského oceánu. O život (nebo spíš důstojné dožití) kytovce dlouhodobě bojovali ochránci zvířat, tahanice a izolace ale trvaly příliš dlouho.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 22.4.2020, 09:05

Čisté vody a mnoho makrel, Honey!

Víte, jak si stěžujete, že už je ta karanténa dlouhá, a že s tím Netflixem, knihovnou plnou knih, nevytříděným oblečením a další tunou různých zábav a rozptýlení prostě nevydržíte sedět doma na zadku? Představte si, že v Japonsku žila od roku 2018 delfínice Honey, která neměla ani to. Měla jen malý bazének o čtyřech bílých stěnách a dávku krmení tak akorát. A teď umřela. Na samotu, pochopitelně. Protože to je tzv. real deal, víme?

Honey je - byla - možná nejslavnějším opuštěným delfínem na světě. Ochránci zvířat ze spolku Dolphin Project se o to, aby ji dostali do péče a mohli jí dopřát život na svobodě (nebo spíš důstojné dožití) s bývalými majiteli zábavního aquaparku, kde Honey žila, dohadovali od roku 2018. Tehdy totiž akvárium Inubosaki ve městě Choshi zkrachovalo a bylo uzavřeno. Po provozu tam kromě Honey zbylo 46 tučňáků a stovky různých ryb. Majitelé parku platili jednoho člověka, aby tam opuštěná zvířata chodil pravidelně krmit.

Ale delfínům, po člověku neinteligentnějším tvorům na této planetě, samozřejmě jen dostatečná dávka sleďů a makrel k životu nestačí. Ve volné přírodě jsou navíc tito chytří kytovci zvyklí žít v hlubokých vodách a obrovských skupinách. A tak se Honey bez jakékoliv stimulace, společnosti či rozptýlení trápila v izolovaném bazénku až do 29. března 2020, kdy se k lidem z Dolphin Project dostala informace, že zemřela. Už začátkem března ale měli zprávy, že na tom zvíře není dobře, a právě to definitivně zařízlo jejich jednání o tom dostat Honey do péče.

Honey se do zajetí dostala v roce 2005 pravděpodobně během jednoho z nechvalně proslulých delfíních honů u Taiji. Tyto hony probíhají tak, že rybáři nahánějí delfíny z otevřených vod do malého zálivu u města Taiji, kde je buď zabijí kvůli masu nebo odchytí právě k prodeji do zajetí. Taiji má v lovu delfínů i velryb dlouhou historii a je to jediné japonské město, kde se tato "věc" ještě normálně děje.

Nuže. Nebudeme se dál trápit smutnými zprávami, co? Nezbývá, než doufat, že teď už Honey vesele plave v nebeském oceánu se spoustou delfíních kamarádů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články