fb pixel
Vyhledávání

Nejslavnější český kat: Jan Mydlář si sekáním hlav vydělal na tři domy v Praze

Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Jan Mydlář sice vystudoval medicínu, ale místo toho, aby životy zachraňoval, se rozhodl je ukončovat. Tento staroměstský kat si svým řemeslem vydělal slušné jmění, což mu zajistilo úctu a vážené postavení mezi obyvateli Prahy. Co ho však přimělo k tomu, aby se vydal touto životní cestou?

Martin Miko
Martin Miko 30.9.2024, 19:02

Legendární český kat

Jan Mydlář je bezesporu považován za nejproslulejšího kata v české historii. Založil rodinnou dynastii Mydlářů, která pokračovala v jeho odkazu a poctivé práci. Jeho životní příběh je však třeba brát s určitou rezervou, protože nejdůležitější informace pocházejí z románu Josefa Svátka, který nese název "Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze".

K povolání kata přivedla Mydláře tragická láska. Jako syn městského písaře měl před sebou slibnou lékařskou kariéru, ale vše se změnilo, když se zamiloval do Dorotky. Během svých studií na Karlově univerzitě byl do ní bezhlavě zamilovaný. Později však zjistil, že se Dorotka provdala za bohatého mlynáře. Jejich manželství ale nebylo šťastné, a Dorotka svého muže otrávila, za což byla následně odsouzena k trestu smrti.

Mydlář se rozhodl Dorotku za každou cenu zachránit. Aby se dostal do vězení, kde byla před popravou držena, musel se stát pomocníkem kata. Svůj plán na její záchranu katovi podrobně vysvětlil, avšak jeho snaha se bohužel setkala s odmítnutím. Popravčí jeho plán zmařil a Dorotka byla nakonec popravena.

I když Mydlář nedokončil studium medicíny, jeho znalosti mu v nové profesi přišly velmi vhod. Není však jisté, zda medicínu skutečně studoval nebo šlo jen o výmysl z románu. Faktem ale zůstává, že kati často ošetřovali zlomeniny, především u zvířat. Povinnost kata mu však přinesla mnohem vyšší příjmy, než by měl jako praktikující lékař.

Jako městský zaměstnanec měl pevnou mzdu a dostával odměny za mučení. Díky tomu si mohl dovolit vlastnit až tři domy ve městě. Nejvíce se proslavil popravou 27 českých pánů, kterou údajně vykonal s pouhými čtyřmi meči. Janu Jesseniovi měl prý zaživa vytrhnout jazyk, ale co je na tom pravdy, zůstává nejasné. Jeho život byl všeobecně plný záhad a legend, které lidé vyprávěli.

Zmíněná poprava se stala pro Mydláře vrcholem kariéry. S postupem času už nedokázal stínat hlavy jedním úderem, a tak řemeslo předal svému synovi Janovi. Ve věku 77 let se znovu oženil a těšil se z respektu, který si svým povoláním, které vykonával mnoho desítek let, vydobyl. Nakonec zemřel v březnu 1664 ve věku 91 nebo 92 let. Pohřben je v Praze na Novém Městě.

Zdroje informací:

https://strednicechy.rozhlas.cz/kat-mydlar-byl-vzdelany-mel-ranhojicske-schopnosti-a-soucit-s-lidskou-bolesti-9188878

http://otta.cechove.cz/kat-mydlar.htm

http://www.hrdelnipravo.cz/katove-a-jejich-pacholci/popravci-v-praze/jan-mydlar.html

Podobné články

Doporučujeme

Další články