fb pixel
Vyhledávání

Nejpopulárnější česká konspirační teorie: Analýza 17. listopadu od Miroslava Dolejšího vzbuzuje emoce i pochyby o sametové revoluci dodnes

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Byla sametová revoluce dlouho plánované předání moci mezi komunistickými tajnými službami a špičkami disentu, kam patřili Západem vzdělaní potomci komunistů, svobodní zednáři a Židé? O tom se nás snažil v říjnu 1990 přesvědčit nejdéle trestaný politický vězeň komunistického režimu, publicista a konspirační teoretik Miroslav Dolejší.

Martin Miko
Martin Miko 4.11.2019, 11:08

Nejpropracovanější konspirační teorie

V rámci sametové revoluce existuje mnoho záhad, na které nabízí alternativní odpovědi publicista Miroslav Dolejší ve své stati s názvem Analýza 17. listopadu a změn ve východní Evropě v roce 1989. Dolejší se ve svém spise domnívá, že v Československu v listopadu 1989 nešlo o spontánní poklidnou revoluci lidu, jemuž vláda KSČ v podstatě dobrovolně předala moc a umožnila uspořádat svobodné volby. Podle Dolejšího byla sametová revoluce plánovaná zhruba přes rok. Podle dlouhodobých plánů vytvářela „hrdiny revoluce“ už při zakládání Charty 77 a posíláním potomků vlivných rodin na studium do západní Evropy, aby se mohli po revoluci vrátit do rodné vlasti a s ekonomickými vědomostmi obsadit vysoké pracovní pozice ve vznikajícím demokratickém Československu.

Dolejší ve svém díle tvrdí, že byl polistopadový režim ovládán několika rodinami, z nichž většinu tvořili bývalí komunisté, svobodní zednáři a Židé a jejich potomci samozřejmě. Z pohledu Dolejšího jde však o mnohem větší „hru“, za kterou stojí CIA a KGB. Ti věděli, že komunismus je nadále neudržitelný, a proto se rozhodli zachránit globální ekonomiku tím, že vpustili do východního bloku kapitalismus, na němž vydělají všichni. Nutno podotknout, že se jedná ze ¾ o hypotézu a zbytek informací získal Dolejší z tisku a časopisů, jak v říjnu 1991 prozradil v rozhovoru pro Lidové noviny. Zajímavé je, že celou stať napsal tento již zesnulý publicista za pouhých 5 dnů a zdroje, odkud čerpal některé informace, odmítl komukoliv sdělit.

Když si spis přečtete, nabydete dojmu, že šlo o jedno velké spiknutí. Internet je samozřejmě plný článků, ve kterých se dozvíte, že Václav Havel byl jen nastrčená figurka a loutka, jež napomohla k politickému převratu. Dolejšího spis není výjimkou. Dolejší ve spisu staví spíše negativně proti kultu osobnosti Václava Havla. Dokonce prý samotný Havel se s Dolejším radil a ptal se ho „jak převzít moc“.

Samozřejmě, že někteří lidé z této stati „žijí“ dodnes, a to na obou stranách barikády. Zatímco někteří se snaží celý Dolejšího spis vyvrátit. Přece jenom se jedná o mocný koktejl, ve kterém je smíchána CIA, KGB, Václav Havel, globální spiknutí, Židé, komunisté a svobodní zednáři. Na druhé straně však existují i mocní propagátoři tohoto spisu. Jedním z nich je například i aktivista a propagátor siderického informačního kyvadélka Petr Cibulka, který o díle několikrát hovořil v médiích. Dalším propagátorem spisu byl například první český populista Miroslav Sládek. Tito lidé vlastně mohli svým způsobem Dolejšího stať spíše znehodnotit, než ji zlegitimizovat.

Miroslav Dolejší však nenapsal pouze toto kontroverzní dílo. Dlouhodobě se věnoval psaní podobných úvah a studií, které posléze publikoval ve všemožných kontroverzních časopisech. Své články publikoval například v extrémně pravicovém a antisemitském Týdeníku Politika, v němž byl například uveřejněn seznam Židů v české kultuře. Adam B. Bartoš se tedy před pár lety inspiroval právě zde, když vytvořil svůj seznam pravdoláskařů.

Některé informace z Analýzy 17. listopadu mohou být pravdivé nebo alespoň pravděpodobné. Stať samozřejmě obsahuje spoustu spekulací, neověřitelných výroků i dezinformací, ale víte, co se říká: „Na kažédm šprochu pravdy trochu.“

A zde vás překvapí Prognostický ústav, který vychoval mnoho ministrů, poslanců i prezidentů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články