fb pixel Nejmladší šampion těžké váhy: Mike Tyson získal svůj první titul již ve dvaceti letech – G.cz
Vyhledávání

Nejmladší šampion těžké váhy: Mike Tyson získal svůj první titul již ve dvaceti letech

Zdroj: Octal@Flickr - www.flickr.com, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1836907

22. listopadu roku 1986 knockautoval dvacetiletý Mike Tyson třiatřicetiletého Trevora Berbicka za pouhých pět minut a 35 sekund a stal se tak nejmladším držitelem titulu šampiona těžké váhy v historii. „Jsem nejmladším boxerským šampionem těžké váhy v historii,“ řekl Tyson po zápase svému manažerovi, „a budu i nejstarším.“

Jan Fiedler
Jan Fiedler 18.11.2023, 12:24

Mike Tyson

Tysonovo chvástání však nebylo nemístné: Když vstupoval do ringu, aby se utkal s Berbickem, měl za sebou 27 vyhraných zápasů z celkových 27, přičemž 26 soupeřů knockautoval. Zasazoval neuvěřitelně tvrdé údery, takzvané „ananasy“, jak je nazýval trenér Angelo Dundee.

Rozhodčí Mills Lane souhlasil: „Všechny údery, která má, mají na sobě napsáno ‚dobrou noc‘,“ řekl. Berbick se odmítl nechat zastrašit zuřivou rukou mladšího muže a rozhodl se – jak se ukázalo, nerozumně – Tysonovi postavit, místo aby s ním takticky boxoval.

Tvrdé rány

Nepohupoval se, nekličkoval, dokonce ani nedával rány. Prostě tam jen stál a chtěl světu ukázat, že zvládne všechno, co mu Tyson nadělí. „Snažil jsem se sám sobě dokázat, že dokážu přijmout jeho nejlepší ránu,“ řekl Berbick, ale „on dává dost tvrdé rány.“

Tyson měl také plán: „Chtěl jsem dát každý úder se zlými úmysly,“ řekl po zápase. „Rozdával jsem, jak to říct, vodíkové bomby.“ Již během prvního kola bojoval Berbick tak zpomaleně, že vypadal, jako by byl pod vodou. Na začátku druhého kola ho Tyson povalil na zem silným levým hákem.

Starší z bojovníků se zvedl, ale Tyson ho znovu udeřil. Berbick ztuhl, pak se mu podlomily nohy a upadl. Rozhodčí začal počítat, zatímco šampion se snažil vstát. Dvakrát se zvedl z podložky a dvakrát se mu nohy podlomily natolik, že znovu upadl. Nakonec se mu podařilo vstát, ale Lane stejně zápas přerušil. „Berbick byl na nohou,“ řekl později, „ale nechat někoho v takovém stavu bojovat dál, to je zločin.“

Osudy

Tyson si udržel titul ještě dalších devět zápasů, dokud ho v roce 1990 neporazil Buster Douglas. Poté se jeho život rozpadl. Byl poslán na tři roky do vězení za znásilnění. Po pěti zápasech při svém návratu v roce 1997 ukousl Evanderu Holyfieldovi část ucha a byl diskvalifikován.

V roce 2005 nadobro ukončil kariéru. Berbick, kterého Tyson porazil při zisku svého prvního titulu, na tom nebyl o moc lépe: I on strávil nějaký čas ve vězení za znásilnění a v roce 2006 byl nalezen mrtvý (podle koronerovy zprávy na „sečné rány“ na hlavě) na nádvoří kostela na Jamajce.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články