fb pixel George Foreman je dodnes nejstarším šampionem těžké váhy, titul získal ve 45 letech – G.cz
Vyhledávání

George Foreman je dodnes nejstarším šampionem těžké váhy, titul získal ve 45 letech

Zdroj: Neznámý autor - El Gráfico, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=86448312

Dne 5. listopadu roku 1994 přepsal legendární George Foreman dějiny sportu, když v 10. kole zápasu WBA v Las Vegas porazil 26letého Michaela Moorera a stal se tak nejstarším šampionem těžké váhy. Více než 12 tisíc diváků sledovalo v hotelu MGM Grand, jak Foreman sesadil Moorera, který do zápasu vstupoval s bilancí 35:0.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 11.11.2023, 09:13

Cesta k titulu a prohra s Muhammadem Alim

George Foreman se narodil v roce 1949 v texaském Marshallu. Měl problematické dětství a zanechal také studia na střední škole. Nakonec se zapojil do pracovního programu Jobs Corps prezidenta Lyndona Johnsona a objevil v sobě talent pro box. Stal se tedy profesionálním sportovcem. „Big George“, jak se mu přezdívalo, získal pro USA zlatou medaili na olympijských hrách v Mexiku již v roce 1968.

V roce 1973 v jamajském Kingstonu Foreman po prvních 37 profesionálních zápasech, z nichž 34 vyhrál knockoutem, složil po dvou kolech „Smokin'“ Joea Fraziera a stal se šampionem těžké váhy. V roce 1974 na turnaji „Rumble in the Jungle“ v Kinshashe v Zairu utrpěl mladší a silnější Foreman překvapivou prohru s tehdejším outsiderem Muhammadem Alim a musel se vzdát titulu šampiona.

Vítězství v důchodu

O tři roky později se Big George přeměnil z boxera v kazatele, když po prohraném zápase prožil v šatně údajný náboženský zážitek. Skončil s boxem, stal se ordinovaným kazatelem v Houstonu a založil centrum pro mládež.

O deset let později se Foreman vrátil do ringu ve svých 38 letech a úspěšně se tak navrátil do boxerského života. Když v roce 1994 získal v zápase s Moorerem svůj druhý titul v těžké váze a stal se šampionem organizací WBA a IBF, měl na sobě Foreman stejné červené trenýrky jako toho večera, kdy prohrál s Alim. Toho dne se stal nejstarším šampionem těžké váhy a tento pomyslný „titul“ drží dodnes. Foreman své nečekané vítězství věnoval „všem svým kamarádům v domově důchodců a všem chlapům ve vězení“.

Z boxera televizním propagátorem

Foreman se však v těžké váze dlouho neudržel. V březnu 1995 mu byl odebrán titul WBA poté, co odmítl zápasit s prvním vyzyvatelem Tonym Tuckerem, a v červnu 1995 se raději vzdal titulu IBF, než aby se utkal v odvetě s Axelem Schulzem, kterého v dubnu téhož roku těsně porazil v kontroverzním souboji.

Poslední zápas Foreman absolvoval v roce 1997, kdy prohrál se Shannonem Briggsem. Do důchodu odešel s celoživotní bilancí 76:5. Mimo boxerský ring Foreman, který má pět synů, všichni nesou jméno George, a pět dcer, nesmírně zbohatl jako podnikatel a geniální televizní propagátor nejrůznějších výrobků, včetně velmi populárního grilu George Foreman Grill.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články