fb pixel Životní revolta neprůstřelného 50 centa: Kterak jeden z nejúspěšnějších rapperů v historii přežil devět zásahů projektilem ráže 9 mm – G.cz
Vyhledávání

Životní revolta neprůstřelného 50 centa: Kterak jeden z nejúspěšnějších rapperů v historii přežil devět zásahů projektilem ráže 9 mm

Zdroj: Alex Const - originally posted to Flickr as 50 cent, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8844920

Curtis James Jackson známý pod pseudonymem 50 cent patří k nejslavnějším a nejbohatším rapperům na světě. Pokud rap není vaším šálkem kávy, vyslechněte si alespoň 50 centův životní příběh. K nezpochybnitelným úspěchům této rapperské legendy totiž vedla opravdu trnitá cesta, která je důkazem o drsném světě, jenž byl dříve s hip-hopovou kulturou úzce propojen. Nejenže byl 50 centův život již od mládí krutý a „nefér“, ale v roce 2000 byl dokonce devětkrát postřelen projektilem ráže 9 mm. Pokus o vraždu však bez trvalých následků přežil. Vysloužil si tak přezdívku „Neprůstřelný“, dnes patří k nejúspěšnějším rapperům v historii.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 11.2.2022, 11:13

Rap a hip-hopová kultura

Rap je velice specifický hudební žánr úzce spojený s hip-hopovou kulturou, který pochopitelně není všem po chuti. Populární je zejména v Americe, kde má pravděpodobně nejsilnější základnu, v posledních dekádách se však rozvinul do všech koutů světa. Některé rapové podžánry spoléhají na melodičnost, rytmiku a hru se slovy, jiné jsou zase čistou recitací s hudebním podkresem.

Ačkoli je za nejmenovaného krále rapu považován „drobný“ běloch Marshall Mathers, známý jako Eminem, s jistotou lze o rapu hovořit jako o převážně „černošském žánru“ s kořeny v předměstích a ghettech amerických měst – alespoň tedy o „moderním“ rapu, jinak lze kořeny hledat například v západní Africe.

V posledních letech se stal rap a hip-hop obecně poměrně zneužívanou značkou (pochopitelně s výjimkami potvrzujícími pravidlo), v rámci níž často náctiletí nebo dospělí – avšak stále infantilně ladění – rappeři rapují o drogách, alkoholu, přetěžkém životě a rozmarném milostném životě, nebo jednoduše spoléhají na bezhlavé rýmy, které se prostě jen rýmují. Důležité je hlavně vypadat jako drsňák, jako gangster, jako 50 cent.

Americký rapper 50 cent se totiž řadí ke specifické skupině, často označované jako „gangsta rappeři“, přičemž název vypovídá i o specifické povaze této rapové sorty. Na první dobrou to možná zní trochu úsměvně, v tzv. „old-schoolové zlaté éře“ rapu ovšem i toto označení mělo smysl. Rapová komunita byla tehdy totiž opravdu úzce svázaná například s drogami, alkoholem, nelegální činností, „podsvětím“, zbraněmi či ilegálními automobilovými závody. Jednalo se o skutečně „drsný svět“.

Tenkrát v jižním Queensu

Důkazem, že se nejedná o povídačky pro malé děti, je i život zmíněného 50 centa. Celosvětově tato rapperská legenda prodala přes 30 milionů nahrávek, čímž se nezpochybnitelně řadí mezi nejúspěšnější rappery všech dob. V roce 2010 získal svou první cenu Grammy, celkově obdržel již šedesát cen a byl třiaosmdesátkrát nominován. K zmíněným úspěchům ovšem nevedla snadná cesta.

50 cent se narodil roku 1975 v newyorském obvodu Queens. Jeho matka byla drogovou dealerkou, kterou zavraždili, když bylo tehdy ještě Curtisu Jamesi Jacksonovi pouhých osm let. S otcem se nikdy nesetkal a nezjistil, kdo jím je. V mládí vyrůstal ve sklepě bez oken, v jedenácti letech se přidal k boxerskému gymu a začal boxovat – a vzhledem k podmínkám, ve kterých vyrůstal, dosti úspěšně. V 80. letech se dokonce účastnil juniorských olympijských her.

Úspěchů, kterých dosahoval v boxu, se ovšem nedočkal při studiu ani v osobním životě. Ze školy byl vyloučen za prodej cracku (volná báze kokainu) a držení zbraně, za což byl následně i uvězněn. Zatčen byl dvakrát i v roce 1994, načež byl na sedm měsíců poslán do ústavu pro mladistvé delikventy. V tu dobu začal užívat přezdívky 50 cent.

K „legendární“, přesto však děsivé události došlo 24. dubna roku 2000 – půl roku po dokončení svého prvního alba, kdy byl před domem svých prarodičů v Queensu devětkrát zasažen projektilem ráže 9 mm. Jedna kulka prolítla skrz jeho tvář a poškodila 50 centovi jazyk. Tehdy získal svou přezdívku „Bulletproof“, tedy „neprůstřelný“, neboť v nemocnici strávil pouhých třináct dní. Při léčbě však trpěl velkými bolestmi a zvažoval konec kariéry. O život nepřišel, událost jej však připravila o smlouvu s Columbia Records. Společnost se totiž v důsledku tehdy nedávných událostí zalekla negativní publicity.

Životní přerod

„Poté, co jsem byl devětkrát postřelen a nezemřel jsem, začal jsem nad životem rozmýšlet. Jak někdo může způsobit tolik utrpení a bolesti? Nechybělo mnoho a mohl jsem být na onom světě,“ popsal své pocity 50 cent v knize „From Pieces to Weight: Once Upon a Time in Southside Queens“. Tehdy začala jakási revolta 50 centova života – dnes je znám například tím, že nekouří ani nepije alkohol. Aktivně se věnuje také charitativní činnosti, založil například organizaci G-Unity Foundation, skrze kterou podporuje aktivity v chudinských čtvrtích. Skrze zmíněnou charitativní organizaci otevřel také nový park, financoval několika školám z Queensu učební pomůcky, část zisku z prodeje vlastních produktů putuje na pomoc hladovějícím v Africe – jeho charitativní aktivity však mají mnohem více rozměrů.

50 cent rozhodně není žádným mesiášem ani vzorem ctnosti nebo etalon slušného chování, přinejmenším je ale v celkovém důsledku zajímavý jeho postupný životní přerod. Z ubohého dítěte přes výtržníka a vandala ke sportovci, a s dotykem smrti až k jednomu z historicky nejúspěšnějších tvůrců ve svém žánru. Je odrazem a „produktem“ éry, kdy hip-hopová a rapová kultura v tradičním „gangsterském a drsném“ pojetí ještě měla význam podložený skutečnými životním příběhy a nešlo jen o lacinou povrchností infikovanou mainstreamovou a rychlokvašnou tvorbu.

Zdroje: Biography, From Pieces to Weight: Once Upon a Time in Southside Queens, Wikipedia, Hiphopdance

Podobné články

Doporučujeme

Další články